EuroBasket2017 grupları belli oldu

EuroBasket2017’de kuralar çekildi gruplar belli oldu. Peki 12 Dev Adam kimlerle aynı grupta mücadele edecek?

12 Dev adamın 3. torbadan katıldığı kura çekiminde gruplar şu şekilde oldu;

A Grubu: Polonya, Yunanistan, Fransa, Finlandiya, İzlanda, Slovenya
B Grubu: Ukrayna, İsrail, Litvanya, Gürcistan, İtalya, Almanya
C Grubu: Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, İspanya, Karadağ, Romanya, Macaristan
D Grubu: Büyük Britanya, Rusya, Sırbistan, Letonya, TÜRKİYEBelçika

Türkiye’nin yanı sıra Finlandiya, Romanya ve İsrail’in ev sahibi olacağı organizasyonda birbirlerini partner ülke olarak seçen ekipler, çekilişe girmeden aynı grupta yer alacaklar. Ay-Yıldızlılar’ın Rusya’yı ortak olarak belirlediği EuroBasket 2017’de, diğer üç iş birliği ise Finlandiya-İzlanda, Romanya-Macaristan ve İsrail-Litvanya arasında olacak.

Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay Eurobasket 2017 için şöyle konuştu: “Eurobasket 2017 ülkemizde şimdiye kadar düzenlenecek en önemli turnuvalardan biri. Milli takımımız bu ihtişamlı turnuva için şimdiden hazırlıklarına başladı. Bu bizim için bir kez daha Avrupa’nın en iyi basketbol federasyonu olduğumuzu gösterme fırsatı.”

Türkiye’de oynanacak maçlar Ülker Arena’da

Türkiye Basketbol Federasyonu’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, 31 Ağustos – 7 Eylül tarihleri arasında ülkemizde düzenlenecek Eurobasket 2017 organizasyonu öncesinde Türkiye Basketbol Federasyonu ve FIBA heyetinin, organizasyonun detaylarını görüşmek üzere bir araya geldiği belirtildi.
Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

“Turnuvada grup karşılaşmalarına Abdi İpekçi Spor Salonu’nun; final grubu maçlarının da Sinan Erdem Spor Salonu’nda oynanmasına karar verilmişti. Ancak TBF ve FIBA tarafından yapılan toplantı ve çalışmalar sonrasında grup maçlarına ev sahipliği yapması planlanan Abdi İpekçi Spor Salonu’nun yerine, basketbol severler için daha iyi şartlar sağlayan, daha iyi basketbol deneyimi sunan, pazarlama koşullarının şampiyonaya katacaklarının pozitif yönde olması, yüksek kapasite, dinamik ve iyi atmosfer sunması gibi imkanlar nedeniyle Fenerbahçe Arena’da oynanmasına karar verildi. Türkiye Basketbol Federasyonu yetkilileri, organizasyon komitesine de bu yönde bir öneride bulundu. Teklifi değerlendiren FIBA Yönetim Kurulu, bugünkü toplantısında grup karşılaşmalarının Fenerbahçe Arena’da oynanmasına karar verdi. Eurobasket 2017 biletleri ve paket satışlarıyla ilgili olarak önümüzdeki günlerde bilgilendirme yapılacaktır.

SON HABERLER