Kulüpler Birliği yabancı sayısı kararını açıkladı

Kulüpler birliği vakfı yabancı oyuncu sınırı ile tavsiye kararını açıkladı.

Kulüpler birliği başkanı Fikret Orman 2019-2020 sezonunda da yabancı kuralının değişmemesini istediklerini açıkladı.

Fikret Orman yaptığı açıklamada “3 kulübümüz hariç tüm kulüpler yabancı kuralının aynı şekilde devam etmesi gerektiğini düşünüyor. 2-3 kulübümüz de kademeli olarak azaltılması gerektiğini düşünüyor. Büyük kulüpler olarak ise yabancı sınırının aynı şekilde devam etmesi yönünde karar bildirdik” dedi.

Fikret Orman: “Bugün çok verimli bir toplantı yaptık. Yabancı sınırlamasını da konuştuk. 2019-2020 sezonunda sistemin devam etmesi yönünde fikir belirttik. Ancak yerli oyuncu teşviği sistemini TFF ile konuşup artırmayı planlıyoruz.”

Ankaragücü Başkanı Mehmet Yiğiner: “Kulüpler Birliği toplantısında yabancı futbolcu konusunu konuştuk. 14 yabancı ile yola devam etmek daha doğru gibi. En iyi yapılması gereken altyapıya önem vermek, gençleri iyi yetiştirmek. Yerli futbolcuya teşvik verilen bir sistem olabilir.”

Yeni Malatyaspor Başkanı Adil Gevrek: “Mevcut yabancı kuralının değişmesini istemiyoruz. Biz kulüp olarak geçen sene 10 yabancı ile oynadık. Bu sene 11 yabancımız var. Bunu kulüp olarak kendimiz düşürmek istiyoruz ama isteyen de 14 tane yabancı ile oynar.”

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu ise yabancı sınırının 8 olması gerektiğini söyledi ve 5 takımın bunu desteklediğini belirtti.

Altyapıya önem vermeleri gerektiğini söyleyen Ağaoğlu, ”Ben altyapıdan çıkan 4-5 futbolcumu oynatmazsam, kendimi inkar etmiş olurum. Trabzonspor formasını düşleyen çocukların düşlerine ihanet etmiş olurum. Altyapıdaki tüm çocuklara yarın A takımda oynayacakmışsınız gibi hazır olun diyoruz.” şeklinde konuştu.

Yabancı kuralının kademeli olarak düşmesi gerektiğini belirten Trabzonspor Başkanı, ”Biz Trabzonspor olarak bu yabancı işini pek beceremedik. Bizim politikamız belli zaten. Bizim tavrımız başından beri açık. Biz yabancı kuralının kademeli olarak düşürülmesini ve 8 sınırına çekilmesinin mantıklı olacağını söyledik. 5-6 sahada olabilir. 2 de kulübede oturur. Rizespor, Bursaspor, Erzurumspor ve Göztepe de aynısını destekliyor. Sivasspor Başkanı, çıkmak zorunda kaldı. Diğer tüm kulüpler ise yabancı sınırının olduğu gibi devam etmesini istiyor.” dedi.

SON HABERLER