Nihat Özdemir’e tepkiler çığ gibi büyüyor

Fenerbahçeliliği ile bilinen Fenerbahçe eski ikinci başkanı ve yeni TFF başkanı Nihat Özdemir’e sosyal medya üzerinden gelen tepkiler çığ gibi büyüyor.

6 ay önce açıklanan Finansal yeterlilik kuralının bir anda sezon ortasında değiştirilmesi sonrasında Nihat Özdemir, başta Trabzonsporlu ve Galatasaraylı taraftarlar olmak üzere birçok spor sever tarafından eleştirilmeye başlandı.

Sezon başında açıklanan %30 kuralına uyamayan Fenerbahçe ve Beşikaş kulüplerine puan silme cezası vermemek için kuralı %40 olarak güncelleyen TFF’nin yaptığı değişikliğe ilk itiraz Trabzonspor kulübünden geldi.

Trabzonspor kulübü alınan yeni kararın tahkim kuruluna götürüleceğini açıkladı. Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu yaptığı açıklamada “Bu karar Tahkim’den dönerse, gerekirse UEFA’ya ve CAS’a götüreceğiz. Hiçbir karar sezon ortasında değiştirilemez” dedi.

TFF başkanı Nihat Özdemir birkaç ay önce katıldığı televizyon programında kendisine sorulan “Bu kurala uymaması durumunda Fenerbahçe, Galatasaray veya Beşiktaş’a ceza verebilecek misiniz?” sorusuna da “Kulüpler birliği başkanı ile de görüştüm, hiçbir zaman bu konuda ödün vermeyeceğiz” açıklamasında bulunmuştu.

TFF’nin henüz 6 ay önce koyduğu kuralı değiştirilmesinin açıklaması;

TFF Yönetim Kurulu’nun 09.12.2019 tarihli toplantısında; Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatının “Kulüplerin Takım Harcama Limitlerinin Hesaplanması” başlıklı EK-XII’sinin E bölümünde değişiklik yapılarak 2019-2020 sezonu için kabul edilebilir sapma tutarının %30’dan %40’a yükseltilmesine; F bölümünün 2. Paragrafında değişiklik yapılarak üst lige çıkan kulüplerin takım harcama limitlerinin artırılması usulünün belirlenmesine ve G bölümüne 5. madde eklenerek finansal borçlarını sona erdiren ya da yapılandıran kulüpler veya finansal giderlerini azaltan kulüpler için takım harcama limiti artırımı usulünün belirlenmesine karar verildi.

SON HABERLER