Türkiye’nin kaybetme sebepleri açıklandı

Bugün yapılan oylama sonucunda EURO 2024 düzenleme hakkını 12’ye 4 Almanya’ya kaybeden Türkiye’nin neden tercih edilmediği açıklandı.

UEFA Başkanı Ceferin Türkiye’nin neden tercih edilmediğini özetledi.

1- İnsan hakları
Türkiye’nin insan hakları aksiyon planı eksikti.

2- Konaklama
Turnuva stadyumlarının bulunduğu şehirlerdeki otel kapasiteleri yetersizdi.

3- Güvenlik
Turnuvanın düzenleneceği bazı şehirler ile ilgili endişeler vardı.

Türkiye’den ilk tepki

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu oylama sonrasında yaptığı açıklamada “Ülkemize verilmemesi UEFA açısından ve EURO 2024 açısından üzücü bir durumdur. Ülkemizin bir kaybı yoktur” dedi.

Kimler oy kullandı?

UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, başkan yardımcıları İsveçli Karl-Erik Nilsson, Portekizli Fernando Gomes, Ukraynalı Grigoriy Surkis, İtalyan Michele Uva ve İngiliz David Gill ile UEFA yönetim kurulu üyeleri Polonyalı Zbigniew Boniek, Macar Sandor Csanyi, İrlandalı John Delaney, İsviçreli Peter Gillieron, Fransız Florence Hardouin, Bulgar Borislav Mihaylov, İspanyol Juan Luis Larrea Sarobe, Hırvat Davor Suker, Hollandalı Michael van Praag, İtalyan Andrea Agnelli, İngiliz Ivan Gazidis oy kullanan üyeler arasında yer aldı.

EURO 2016’YI 1 OYLA KAYBETMİŞTİK

Türkiye, Avrupa Futbol Şampiyonası’nın ev sahipliği için daha önce 4 kez aday oldu. 2016 seçimini Fransa karşısında 1 oy farkla kaybetti. 2020 için yine yola çıkıldı. Ancak UEFA yönetimi Türkiye’nin hem 2020 olimpiyatlarına hem de EURO 2020’ye aday olması üzerine bir kural ve format değişikliğine gitti. EURO 2020’de maçlara 13 ayrı ülkenin ev sahipliği yapacağı açıklandı.

UEFA AVRUPA FUTBOL ŞAMPİYONASI NEDİR?

Avrupa Futbol Şampiyonası, 1960’tan beri UEFA tarafından 4 yılda bir düzenlenen bir futbol organizasyonudur. Orijinal adı Avrupa Uluslar Kupası adıyla kurulmuş olup, 1968 yılında şu anki ismini almıştır. Turnuva ülkelerin üst düzey milli futbol takımları arasında düzenlenir. Turnuvaya katılım göstermek için ev sahibi ülke dışında kalan takımlar ön eleme oynamak mecburiyetindedir. Avrupa Futbol şampiyonasını kazanan takım ayrıca FIFA Konfederasyonlar Kupasına katılma hakkı elde eder ancak bu turnuvaya katılım göstermek zorunlu değildir. Günümüze kadar oynanan 15 turnuvayı 10 farklı milli takım kazanmıştır: Almanya ve İspanya 3’er kez, Fransa 2 kez, SSCB, İtalya, Çekoslovakya, Hollanda, Danimarka, Yunanistan ve Portekiz birer kez turnuvayı birinci olarak tamamlayan ülkelerdir. 2008 ve 2012 yıllarında düzenlenen turnuvayı kazanma başarısı gösteren İspanya bu turnuvayı üst üste kazanabilen tek takım olma unvanını taşımaktadır.

SON HABERLER