30 Mayıs 2024 Perşembe

2015’e kadar Abdullah Avcı

A Milli Futbol Takımı’nda yeni dönem başladı. 2012 Avrupa Şampiyonası finallerine katılmayı başaramayan milli takımda Hollandalı teknik direktör Guus Hiddink ile yollar ayrılırken, milli takımın 88 yıllık tarihindeki 43. teknik direktörü Abdullah Avcı oldu.

TFF Yönetim Kurulu, bugün İstanbul’da yaptığı toplantıda A Milli Takım Teknik Direktörlüğü görevine Abdullah Avcı’nın getirilmesi konusunda görüş birliğine vardı. Abdullah Avcı ile 31 Mayıs 2015 tarihine kadar geçerli olacak sözleşme imzalandı.

Abdullah Avcı, en üst teknik adamlık lisansı olan Pro-Lisansa sahip.

BAŞKAN AYDINLAR: YENİ DÖNEM BAŞLIYOR
Abdullah Avcı’nın imza töreninde konuşan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, 9 Eylül’de açıkladığımız yeniden yapılandırma doğrultusunda adımlar atıyoruz. Ekim ayında Genç Milli Takımları, A Milli Takıma bağlamıştık. Bugün de Abdullah Avcı’nın A Milli Takım Teknik Direktörü olduğunu sizlerle paylaşıyoruz” dedi.

Abdullah Avcı’nın kariyerinde Avrupa Şampiyonluğu ve dünya dördüncülüğü bulunduğunu belirten Başkan Aydınlar, “Abdullah Hoca bu görevi hak etti. Kendisi bu görevi aldı. Çok büyük başarılara imza atacağımıza inanıyorum. Süreçteki yardımlarından dolayı Büyükşehir Belediyespor Kulübü’ne de teşekkür ediyorum. Son olarak Guus Hiddink’e de sözleşme feshinde gösterdiği işbirliğinden dolayı teşekkür ederim” diye konuştu.

A Milli Takım Teknik Direktörlüğü’nün çok onurlu ve bir o kadar da sorumluluk gerektiren bir görev olduğunu belirten Abdullah Avcı, “Böyle bir göreve layık görülmekten çok mutluyum. Önemli atılımlar gerçekleştireceğiz. Bunları da kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

Abdullah Avcı ayrıca son 5.5 senesini geçirdiği Büyükşehir Belediyespor camiasına da katkılarından dolayı teşekkür etti.

ABDULLAH AVCI KİMDİR?
Abdullah Avcı, 1964 İstanbul doğumlu. İstanbul takımlarında futbola başladı ve golcü kimliğiyle ismini duyurdu. 1985-86 sezonunda forma giydiği Fatih Karagümrük’te oynadığı günlerde büyük kulüplerin dikkatini çekti, ancak o memleketi Rize’nin yolunu tuttu.  Çaykur Rizespor formasıyla şampiyonluğa giden Galatasaray’a attığı gol uzun süre konuşuldu. 1991-1994 yılları arasında İstanbulspor’un formasını giydi, 1998 yılında da futbola başladığı yerde, Yani Vefa’da veda etti.

Teknik adamlık kariyerine İstanbulspor’da Ziya Doğan’ın yanında başlayan Avcı, Aykut Kocaman ve Metin Türel’le de çalıştı. Galatasaray altyapısından gelen teklifle Florya’nın yolunu tuttu. Buradaki başarı, milli takım alt yaş gruplarındaki teknik direktörlüğe geçmesinde yardımcı oldu.  2005 yılında 17 Yaş Altı Milli Takımı’nı Avrupa şampiyonu yaparak ve Peru’daki Dünya Kupası’nda dördüncülük yaşayarak sükse yaptı.Galatasaray altyapısında görev yaptığı günlerde Arda Turan, Aydın Yılmaz, Cafercan Aksu, Özgürcan Özcan, Uğur Uçar gibi isimleri yetiştirirken,  milli takım döneminde Caner Erkin, Nuri Şahin, Tevfik Köse, Onur Kıvrak ve Aykut Demir gibi gençleri  Türk futbol piyasasına kazandırdı.

Abdullah Avcı, milli takımlardaki görevinin ardından 2006 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyespor’da teknik direktörlüğe getirildi. Avcı’nın takımı bir yıl sonra Süper Lig’e çıkmayı başardı. 2007-08 sezonunda Galatasaray’ın teknik direktörlüğe getirmeyi düşündüğü isimler arasında yer alan Avcı, istikrarlı futbolunun ödülünü Mayıs 2011’de Ziraat Türkiye Kupası’nda finale çıkarak aldı. 
Futbol Federasyonu, Euro 2012 elemeleri sonrası Hollandalı Guus Hiddink ile yollarını ayırınca ilk düşünülen isimlerdendi.  Avcı, milli takımın 88 yıllık tarihindeki 43. teknik adam oldu.

Sporkolik.net Abdullah Avcı’ya sonsuz başarılar diler.

- Sponsor Bağlantı -
- Sponsor Bağlantı -

BANKO İDDAA TAHMİNLERİ