30 Mayıs 2024 Perşembe

Antep’e avrupa yasağı

TÜRKİYE’de bir ilk daha yaşandı. Ülkeyi sarsan şike soruşturmasının ardından, play off sistemiyle bu sene bir çok ilki yaşayan futbolumuzda perde arkasında artık emsal olacak ve bomba etkisi yaratacak bir karar daha alındı. Türkiye Futbol Federasyonu, Spor Toto Süper Lig’in köklü kulüplerinden Gaziantepspor’un Avrupa lisansıiptal etti.

Futbol Federasyonu, transfer borçlarından ötürü Gaziantepspor’a önümüzdeki sezon için ligde hangi dereceye sahip olursa olsun, Türkiye Kupası’nda şampiyonluğa ulaşıp, final oynasa bile Avrupa Kupaları’nda mücadele etme yasağı getirdi.

Hürriyetin haberine göre, Kırmızı siyahlılar, Avrupa’da ülkemizi temsil etme hakkı kazansa da yurtdışında resmi maç oynayamayacak. Karar, UEFA kriterleri gereği Gaziantepspor’un, diğer kulüplere ve oynattığı futbolcularına olan borçlarından dolayı alındı.

Beşiktaş aynı sıkıntının eşiğinden döndü
Aynı sıkıntının eşiğinden dönen ise Beşiktaş oldu. Şampiyonluk adaylarından olan ve UEFA Avrupa Ligi’ndeki tek temsilcimiz konumundaki siyah beyazlıların da ipten döndüğü ortaya çıktı.

Beşiktaş da aynı Gaziantepspor gibi ödenmemiş borçları nedeniyle aynı problemle karşı karşıya kaldı. Ancak, futbolcularına ve transfer döneminde ilişkide olduğu kişi, kurum ve kulüplere borcu bulunan Beşiktaş, 10 milyon Euro vererek, Avrupa’dan ihraç edilmekten ucuz kurtuldu.

Federasyon’dan kulüplere taviz yok
Gaziantepspor’a getirilen Avrupa yasağının ardından Futbol Federasyonu işi sıkı tutma kararı aldı. Bundan sonra kulüplere, ödeme düzensizliği ve borçlanma konusunda asla taviz verilmeyecek. UEFA’nın belirlediği kriterler bundan böyle harfiyen uygulanacak. Mali tablosunu düzeltmeyen kulüplere, Avrupa kapısı tamamen kapanacak.

UEFA ne diyor?
UEFA’nın Avrupa kupalarına katılım koşullarını açıkladığı statüsünde 2.04 maddesinin c bendinde Mali Fair Play koşullarına değiniliyor. Maddede, “Kupaya katılacak kulüp, Mali Fair Play kriterlerine göre lisansa sahip olmalıdır. UEFA kriterlerine uygun yapılanmasını gerçekleştirememiş kulüpler, sportif performans sergileseler bile Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi’ne katılamazlar” deniliyor.

Mali kriter nedir?
Kulübün, dönem içerisinde meydana gelebileceği planlanan bütün yükümlülüklerini yerine getirebilecek yeterli mali kaynaklara ve kullanılabilir kredi olanaklarına sahip olduğunu gösteren kanıtlar.

Mallorca borcundan dolayı Avrupa Ligi’ne alınmadı
UEFA’nın “finansal fair-play” uygulamasına göre, kulüpler bundan böyle gelirlerinden fazla harcama yapamayacak. Gideri, gelirlerini aşan kulüplerin, Avrupa kupalarına katılmalarına izin verilmeyecek. Önceki sezon La Liga ekibi Mallorca da UEFA’nın hali hazırdaki finansal kriterlerine takıldı. UEFA, borcu 85 milyon Euro’ya ulaşan kulübün, Avrupa Ligi’nde mücadele etmesine izin vermedi. Mallorca’nın yerine kupaya Villarreal katıldı.

Gaziantepspor’dan açıklama geldi

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Bugün bazı medya yayın organlarında çıkan Avrupa Lisansı iptali konusunda Kulübümüzden bir açıklama yapıldı. Kulübümüzden yapılan açıklamada, takımımızın Avrupa’da ülkemizi temsil etme hakkı kazansa dahi yurtdışında resmi maç oynayamayacağı durumu söz konusu değildir.

UEFA mali kriterleri gereği kulübümüzün yurt dışı transferlerinden dolayı ödenmesi gereken bonservis bedellerinin gecikmesi nedeni ile Avrupa Lisansı askıya alınmıştır. Kulübümüz, daha önceden bu ödemelerin yıl sonuna kadar yapılacağı taahhütünde bulunmuştur.

Yapılacak bu ödemelerin ardından her yıl olduğu gibi Kulübümüz tarafından Ocak ayında UEFA Avrupa Lisansı başvurusu yapılacak olup bu lisansı almaya hak kazanacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.”


- Sponsor Bağlantı -
- Sponsor Bağlantı -

BANKO İDDAA TAHMİNLERİ