25 Mayıs 2024 Cumartesi

Tarih yazmak için son 40 dakika

Potanın Perileri, tarih yazmak için Rusya’nın karşısına çıkıyor. Milli Takım güçlü Rusya’yı yenmesi halinde, hem tarihinde ilk kez şampiyon olacak hem de doğrudan 2012 Londra Olimpiyat Oyunlarında mücadele etme hakkı elde edecek.

Peri masalının mutlu sonla noktalanması için artık önümüzde sadece 1 maç kaldı. Avrupa Kadınlar Basketbol Şampiyonası’nda şimdiden büyük bir başarının altına imza atan Potanın Perileri, Rusya ile oynanacak final maçında, adını altın harflerle tarihe yazdırmak istiyor.

İlk tur grubunu 4. sırada tamamlayan ay-yıldızlılar, 2. tur grubunda, Britanya ve Belarus karşısında aldığı galibiyetlerle çeyrek finale yükselmişti. Çeyrek finalde yenilgisiz Karadağ’ı geçen milliler, yarı finalde ise son Avrupa Şampiyonu Fransa’yı kupanın dışına itmişti.

Finaldeki rakip ise kadın basketbolunun ekol ülkelerinden Rusya. Turnuvaya yavaş başlayan Rusya, 2. turdan itibaren ritmini yakaladı. Letonya ve Çek Cumhuriyeti engellerini, beklenilenden çok daha rahat geçen Rusya, bu maçlarda ortalama 84 sayı atarak potansiyelini ortaya koydu. Rus Milli Takımı’nın çıkış sürecinde en büyük pay, 14.1 sayı ortalama ile oynayan Daniloçkina’ya aitti. 8. kez Avrupa Şampiyonası’nda mücadele eden Stepanova ise takımın ribaund yükünü çekiyor.

Son derece uzun boylu ve deneyimli oyunculardan kurulu Rusya, ilk grup sürecinde Milli Takımımızı yenmeyi başarmıştı. Ancak o günden sonra potanın perileri büyük bir çıkışa geçti ve savunmanın dozunu her geçen maç biraz daha arttırdı. Rusya her ne kadar fizik olarak millilerden üstün görünse de, oyun kurucu ve guard pozisyonunda sıkıntı yaşıyor. Nitekim bu mevkilerdeki önemli isimlerini turnuvaya getirmeyen Rusya’nın en fazla asist yapan oyuncusu Abrasimova, maç başına sadece 2.5 asistle mücadele ediyor. Ayrıca Rusya, maç başına yaklaşık 17 top kaybı yapıyor.

Potanın Perileri, ön alanda baskılı savunma ve hızlı hücumlarla rakibin yumuşak karnını en iyi şekilde kullanmanın yollarını arayacak. Ribaund mücadelesinde Rusya ile başabaş mücadele etmek de, ay-yıldızlılar açısından, maçın kaderini tayin edecek bir diğer unsur olacak. Avrupa şampiyonu olacak takım, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’na da doğrudan katılım hakkı elde edecek.

Bu dev mücadele saat 21:30’dan itibaren NTV ve NTV Spor ekranlarında olacak.

- Sponsor Bağlantı -
- Sponsor Bağlantı -

BANKO İDDAA TAHMİNLERİ