12 Nisan 2024 Cuma

Peri masalı bitti

Rusya (59): Olga Arteshina 5 (8 ribaund- 1 asist), Tatiana Popova 2 (1 ribaund- 2 asist), Marina Kuzina 6 (2 ribaund- 1 asist), Elena Danilochkina 12 (3 asist), Natalya Myasoedova, Ilona Korstin 3 (7 ribaund- 1 asist), Maria Stepanova 18 (12 ribaund- 2 asist), Irina Osipova 6 (9 ribaund- 4 asist), Liudmila Sapova 4 (2 ribaund- 2 asist), Svetlana Abrosimova (5 ribaund), Tatiana Vidmer 3 (2 ribaund- 2 asist)
Türkiye (42): Tuğba Palazoğlu (1 ribaund- 1 asist), Seda Erdoğan 2, Birsel Vardarlı 10 (3 ribaund- 4 asist), Nilay Kartaltepe, Nevin Nevlin 5 (2 ribaund), Gülşah Akkaya 1, Işıl Alben 8 (2 ribaund), Nevriye Yılmaz 6 (5 ribaund), Şaziye İvegin, Bahar Çağar 3

1. Periyot: 19- 8
2. Periyot: 14-15
3. Periyot: 13-11
4. Periyot: 13- 8

A Milli Kadın Basketbol Takımı, Avrupa Basketbol Şampiyonası finalinde Rusya’ya 59 – 42 mağlup olarak gümüş madalyada kaldı.
Finale kadar yükselerek tarihi bir başarı elde eden ay – yıldızlılar, olimpiyat elemelerine katılacak. 

POTANIN PERİLERİ ALKIŞLARLA AVRUPA İKİNCİSİ
Büyük bir başarı göstererek finale kadar yükselen ancak Rusya’ya yenilen Potanın Perileri, gümüş madalya kazanarak herkesi gururlandırdı. Bayan basketbolcular, daha önce sadece 1 kez çeyrek final oynadığı turnuvada gümüş madalya kazarak tarihe geçti.
Olimpiyat elemesi oynamaya hak kazanan Potanın Perileri, ilk 5 sıra içinde yer aldığı için 2013 Avrupa Basketbol Şampiyonası’na da direk katılma hakkı kazandı.
Rusya ise üst üste 6. kez çıktığı finalde 3. kez Avrupa şampiyonu olmayı başardı.

NEVRİYE YILMAZ EN İYİ BEŞE SEÇİLDİ
Bu arada Kadın Milli Takımı’nın kaptanı Nevriye Yılmaz, turnuvanın en iyi beşine seçildi. En iyi beşte Rusya’dan 2, Çek Cumhuriyeti ve Hırvatistan’dan da birer oyuncu bulundu.
Polonya’da düzenlenen 2011 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda A Milli Kadın Takımımız, final mücadelesinde Rusya’ya 59-42’lik skorla mağlup oldu. Ay Yıldızlılarımız bu sonuçla turnuvayı gümüş madalya ile tamamlayarak tarihi bir başarıya imza attı.
Polonya’da düzenlenen 2011 FIBA Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nda A Milli Kadın Takımımız, final mücadelesinde Rusya’ya 59-42’lik skorla mağlup oldu. Ay Yıldızlılarımız bu sonuçla turnuvayı gümüş madalya ile tamamlayarak tarihi bir başarıya imza atarken, Rusya ise altın madalyanın sahibi olarak tarihindeki 24.şampiyonluğa ulaştı.
Mücadeleyi Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül, Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, TBF Yönetim Kurulu Üyeleri ve yetkilileri, kulüp temsilcileri, eski milli basketbolcular, Ümit Milli Kız Takım, sponsorlar, basın mensupları ve davetlilerin de izlediği karşılaşmada, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden ve Türkiye’den gelen 1000’e yakın Türk taraftar, A Milli Kadın Takım’ımıza destek verdi.
Oyuna savunmada iyi başlayan A Milli Kadın Takımımız, ilk hücumda da Nevriye Yılmaz ile pota altından basket buldu. Maria Stepanova’nın serbest atışlarıyla maçtaki ilk sayılarını bulan Rusya, Ilona Korstin ve Elena Danilochkina’nın da basketleriyle 7-0’lık seri yakaladı. Birsel Vardarlı ile rakibinin serisine son veren Millilerimiz, hücumda istediği skoru üretemeyince, 5.dakikada mola aldı (9-5). Ara sonrasında Arteshina ve Stepanova ile hücumdaki etkinliğini sürdüren Rusya, yakaladığı 9-0’lık seriyle farkı 11 sayıya çıkarttı (16-5). İlk periyotu Rusya, 19-8 önde tamamladı.
İkinci periyotun ilk hücumunda Irina Osipova ile basket bulan Rusya, Marina Kuzina’nın da üç sayılık basketiyle skoru 24-8’e getirdi. Birsel Vardarlı ve Şaziye İvegin ikilisiyle hücumları değerlendiren Millilerimiz, durumu da 24-12 yaptı. Alan savunmasına karşın Liudmila Sapova’nın pasında Maria Stepanova ile skor bulan Rusya’ya, Ay Yıldızlılarımız Bahar Çağlar ve Şaziye İvegin’in üçer sayılık isabetleriyle farkı 8 sayıya indirdi (28-20). 
Mola alan Rusya, ara sonrasında hücumda skor bulamadığı gibi, savunmada da Ay Yıldızlarımızı durdurmakta zorlandı. Bu bölümde Şaziye İvegin oyuna ağırlığını koyarken, Rusya ise Olga Arteshina’nın üç sayı isabeti ve Maria Stepanova’nın basketiyle devre sonunda soyunma odasına 33-23 önde gitti.
Elena Danilochkina ve Maria Stepanova’nın yedi sayısıyla mücadeleye hızlı başlayan Rusya, skoru da 39-23’e getirdi. Şaziye İvegin ve Nevriye Yılmaz ile hücumları değerlendiremeyen Millilerimiz, savunma ribaundlarında da zorlandı. Nevriye ve Vidmer’in karşılıklı sayıları sonrasında tempo düşerken, Rusya da skor üstünlüğünü korudu. Birsel Vardarlı’nın penetreleriyle hücumlarda organize olan Ay Yıldızlılarımız, 28.dakikada da durumu 46-30’a getirdi. Son dakika içerisinde Işıl Alben ile A Milli Kadın Takımımız basket bulmasına karşın, üçüncü periyotu 46-34 geride tamamladı.
Mücadelenin son 10 dakikalık bölümüne Rusya, Ilona Korstin’in asistinde Elena Danilochkina’nın üç sayılık basketiyle başladı. Birsel ve Nevin’in isabetsiz atışları sonrasında Maria Stepanova ile Elena Danilochkina ikilisiyle hücumdaki üstünlüğünü sürdüren Rusya, farkı da 19 sayıya çıkarttı (53-34). Mola alan ve alan savunmasına dönen A Milli Kadın Takımımız, rakibini de dış atışlara yöneltti. Hücumda skor üretmekte zorlanan Ay Yıldızlılarımız, dördüncü periyottaki ilk sayılarını da Nevriye Yılmaz ile pota altından bulurken, Işıl Alben’in de üç sayı isabetiyle durumu 55-39’a getirdi. Rusya molasının ardından Işıl ile topu çalan ve bir basket daha bulan Millilerimiz, ribaundlarda ise başarılı olamadı. Son bölümde oyunun kontrolünü elinden bırakmayan Rusya, mücadeleden de 59-42 galibiyetle ayrıldı.

- Sponsor Bağlantı -
- Sponsor Bağlantı -

SON HABERLER