29 Şubat 2024 Perşembe

3 Temmuz süreci bitti

Fenerbahçe Spor Kulübü’nün Medical Park ile sponsorluk sözleşme imza töreninin ardından gazeteciler ile bir sohbet toplantısı düzenleyen Kocaman, ”Haberi aldığım gün hayatımın son dönemlerdeki en huzurlu günüydü” dedi. Yaşanan süreçte sarı-lacivertli kulübün ekonomik olarak yara aldığını dile getiren Kocaman, şunları kaydetti: ”Bu yaraların onarıldığını söylemek zor, bunlar biraz daha zaman alacaktır. Ama en azından benim tarafımdan bakıldığı zaman, UEFA’nın kararı sportif anlamda 3 Temmuz’un bittiğini gösterir. Söylemenin anlamı yok ama geçen sene direkt olarak gidecektik, bayağı güçlü bir kadromuz vardı. Bu sene ise ön eleme oynayacağız. Bunları söylemenin hiç bir anlamı yok. Suni süreç içerisinde çok zedelendik.”

“Şampiyonlar Ligi çok önemli” 
Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmelerinin transferde ellerini güçlendirdiğini anlatan Kocaman, ”Şampiyonlar Ligi çok önemli. Transfer sizin listenize göre yürümüyor. Futbolcuların da bir dünyası var, beklentileri var. Şampiyonlar Ligi’ne çıkış, bu anlamda oyuncuların kendilerini ilerlemeye yönelik gördüğü bir platform olarak gözüküyor. Dolayısıyla oyuncu alışverişini etkileyecek bir durum olarak gözüküyor. Bu kararın ardından normalleşme süreci olacaktır. Biz de normalleşme sürecinde yapılması gerekeni yapacağız. UEFA’nın kararının elimizi biraz daha rahatlattığını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. 

Bir gazetecinin ”UEFA’nın vereceği karara göre iki transfer listesi mi hazırladınız-” şeklindeki sorusunu Kocaman, şöyle yanıtladı: ”İki ayrı liste hazırlanması söz konusu değil. Şampiyonlar Ligi, oyuncuların kulübe ilgisini azaltan ya da çoğaltan bir etken olabiliyor. Oyuncular para kazanmak isterler, bunu sağlayacakları en önemli etken performans, bu performansı sergileyecekleri en önemli yer de Avrupa platformu. Olması güzel, olmasa ‘Ne olur-‘ diye tabii ki düşünüyorsun. İki tane ayrı liste hazırlanması yoktu. Transfer çok dinamik bir süreç. İçinde birçok düşünceyi barındırıyor. Değişkenlikler yer alıyor. Acil ihtiyaçlarımız vardı, bunları onarmaya çalışıyoruz. Ekstra durumlar olabilir. Bunlar her zaman açık, Fenerbahçe gibi bir kulüp de çok daha fazla açık. UEFA’nın kararından sonra önümüzü daha net görüyoruz, bize büyük bir olanak sağladı.” 

”Takımı 4-3-3 oynatma gibi bir saplantım yok”
Aykut Kocaman, Hollandalı forvet Dirk Kuyt’ın alınmasıyla sistem değişikliğine gidip, gitmeyeceğinin sorulması üzerine şöyle konuştu: ”Futbol adamı olarak yerleşim diziliş olarak en idealin 4-4-2 olduğunu düşünüyorum. Bana en yakın olan düşünce yerleşim bu. Geçen sene bu uygulamaları yaptık. Çünkü bu skoru elde ettikten sonra defansif gücü artırmak için yaptım. Saplantım yok, saplantılarla yaşayan bir insan değilim. Takım için oynayan oyuncuları çok seviyorum. Küçük küçük adımlarla da olsa takıma bu noktaya götürmeye çalışıyorum. Kuyt bu kriterlere en uygun oyuncu olarak gözüküyor. 3 Temmuz’da antrenmanlara başlayacağız. En doğrusunu yapmak için çalışacağız. Kuyt, bu anlamda karakter olarak aradığım istediğim bir oyuncu. Oyuncu grubumuz da yüksek kalitesiyle beraber takım için oynayan futbolcularla doğru götürmeye çalışıyoruz. Ama çok kolay bir şey değil, ufak ufak oluyor.” 

Yeni transferler
Aykut Kocaman, yeni transferler Hasan Ali Kaldırım ve Salih Uçan hakkındaki görüşlerini de şöyle anlattı: “Salih önümüzdeki dönemin futbolcu karakteri ve yetenekleriyle, Fenerbahçe’nin ana karakterlerinden biri olarak gözüküyor. Bir genç oyuncu için bayağı ciddi bir para ödeyerek aldık. Beklentilerimizin çok yüksek olduğunu belirtmek için söylüyorum. Salih aday bir oyuncu. Hasan Ali, Türkiye liginin son iki sezonda en istikrarlı oyuncusu. Tekniği ve futbol zekası çok üst düzeyde bir futbolcu. Kuyt ile benzer özellikler taşıyan bir oyuncu. Oyun içinde olan, mücadeleyi bırakmayan ve takım için oynayan bir oyuncu. Fenerbahçe’ye katkı sunacaktır. Fenerbahçe de onun gelişimine kattı sunacaktır. Bir adım daha yukarı çıktığı zaman Türk futbolunun önemli futbolcularından birisi olacak. Çok doğru bir transfer olarak gözüküyor. Dilerim düşündüğümüze yakın bir şekilde olur.”

Geçtiğimiz sezon kiralık oynayan Joseph Yobo ve Reto Ziegler hakkındaki gelişmelerden de bahseden Kocaman, ”Yobo ile çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam ediyor. 1 Ağustos’ta Şampiyonlar Ligi 3. ön elemesini oynayacağız. 3 Temmuz’da başlayan antrenmanlarda, mümkünse 1 hafta veya 10 gün sonra sahaya çıkacak kadroyu 1-2 oyuncu dışında belirlemek amacındayım. Yobo’nun transferi olacaksa eğer bu zamanlarda olması çok doğru olur. Olmasını istiyoruz, süreç elimizi zorlayacak gibi gözüküyor. Ziegler, benim Kuyt gibi çok inandığım geçen seneki yolculuğumuzda büyük fayda sağlayan, geri çekilmeyen, benim hep destek verdiğim, onun da bana destek verdiği oyunculardan bir tanesi. Takımı oluştururken biraz daha hızlı olması gerekiyor. Hasan Ali transferiyle biraz daha nefes aldık. Ama Ziegler’den vazgeçmek demek biraz erken olur. Böyle bir düşüncem yok” diye konuştu.

“Emre’nin gidişi hem Fenerbahçe hem de kendisi için hayırlı oldu” 
Emre Belözoğlu ile Fenerbahçe’nin yollarının ayrılmasıyla ilgili bir soruya da cevap veren Kocaman, ”Göreve başladığımdan beri hesap vermek, rapor vermekle mükellef olduğum ana merci başkanlık makamıdır. Bu konularla ilgili başkana bilgi sunumunda bulundum. Bilgi sunumu içinde Alex, Emre, Hasan Çetinkaya, kendimle ilgili de pek çok şey vardı. Emre ile ilgili tarafına girmeyeceğim. Hem Emre hem de Fenerbahçe için doğru bir karar olduğunu düşünüyorum. İki taraf için de hayırlı oldu. Polemik konusu mutlaka yapılacaktır, burası Türkiye. Polemik ve kavga ile besleniyoruz. Bundan sonra da bildiğim ve doğru inandığım işleri yapmaya edeceğim. Ne pahasına olursa olsun” ifadelerini kullandı. 

”Alex, artık yaş olarak belli bir seviyeye geldi” 
Takım kaptanı Alex de Souza’nın ilerleyen yaşının ve oyun sistemindeki yerinin sorulması üzerine Aykut Kocaman, ”Oyuncu profili yaratmakta yavaş yavaş Alex’siz de seçenek oluşturmak adına adım adım gitmeye çalışıyoruz. Adım adım olmalı yavaş yavaş olmalı. Bu sezon bu anlamda birkaç adım atma amacındayım. Alex artık yaş olarak belli bir seviyeye geldi” dedi. Kocaman, Alex’in performansını daha verimli kullanmak için maç sayısını biraz daha azaltacaklarını kaydederek, sözlerini şöyle sürdürdü: ”Uzun yıllardır Fenerbahçe futbol takımının yükünü çeken, bütün organizasyonun üzerine olduğu bir oyuncunun artık futbolculuk yaşamının sonuna gelirken, takımın kulübün çıkarlarında büyük bir boşluk yaratmaması için ufak ufak çalışmalar yapacağız. Bunu yaparken de Alex ile de konuşarak yapacağız. Bunu hak eden bir oyuncu. Fenerbahçe’nin yüksek çıkarları için bunu yapmak zorundayız.”

Bu arada Kocaman, genç oyunculardan Recep Niyaz’ın kendileriyle bir yıl daha geçirmesini istediğini dile getirerek kadroda sık forma şansı olmayan oyuncuları kiralık olarak gönderebileceklerini sözlerine ekledi.

- Sponsor Bağlantı -
- Sponsor Bağlantı -

SON HABERLER