30 Mayıs 2024 Perşembe

Fenerbahçe’de duygu yüklü anlar

Fenerbahçe Başkanvekili Nihat Özdemir’in duygusal konuşması sırasında, Fenerbahçe Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Kiğılı ile Mithat Yenigün göz yaşlarına engel olamadı.

Metris’te tutuklu bulunan Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım’ın rahatsızlanarak hastaneye kaldırılmasından saatler sonra gerçekleşen Yüksek Divan Kurulu toplantısında, başkanvekili Nihat Özdemir göz yaşları içerisinde yaptığı konuşmada, “Tarihe buradan not düşüyorum. Herkes gelir geçer, Fenerbahçe sonsuza dek kalır” ifadelerini kullandı.

FENERBAHÇE BAŞKAN VEKİLİ NİHAT ÖZDEMİR:

– ”BAŞKANIMIZ VE ARKADAŞLARIMIZIN HİÇ HAK ETMEDİKLERİ SUÇLAMALARLA GÖZALTINA ALINMALARI HEPİMİZİ DERİNDEN YARALAMIŞTIR”
– ”BİZİM ALNIMIZ AKTIR, BAŞIMIZ DİKTİR”
– ”EN SONUNDA HAK YERİNİ BULACAK, KULÜBÜMÜZ AKLANACAK VE YARGISIZ İNFAZCILAR İNSAN İÇİNE ÇIKAMAYACAK HALE GELECEKLERDİR”
– ”17’DE 16’LIK GALİBİYET SERİMİZE BUGÜN BÜYÜK BİR FIRSATÇILIKLA GÖLGE DÜŞÜRMEK İSTEYENLERE DE EN BÜYÜK KANITIMIZ, YİNE KENDİLERİYLE OYNADIĞIMIZ VE KAZANDIĞIMIZ MAÇLARDIR”
– ”FENERBAHÇE BİR GÜNDE KURULMADI, BİR GÜNDE DE YIKILAMAZ”
– ”HER ŞEY GELİR, HER ŞEY GEÇER, FENERBAHÇE SONSUZA KADAR KALIR”
– NİHAT ÖZDEMİR, KONUŞMASININ SON BÖLÜMÜNDE DUYGULARINA ENGEL OLAMAYARAK, GÖZ YAŞLARINI TUTAMADI

Fenerbahçe Kulübü Başkan Vekili Nihat Özdemir, şike soruşturması kapsamında gelinen noktada, yapılan haksızlıkların, haklı başarılarına gölge düşürdüğünü söyledi.

Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Toplantısı’nda yönetim kurulu adına söz alan Nihat Özdemir, ”Başkanımız Sayın Aziz Yıldırım ve yönetim kurulu üyelerimiz adına sizleri saygıyla selamlıyorum” diye başladığı konuşmasında gözaltında olan kulüp başkanı Yıldırım ve yöneticilere değinerek, şöyle devam etti:
”Bugün aslında sizlerin huzuruna futboldaki ve amatör şubelerimizdeki şampiyonluklarımızı konuşmak, kulübümüzün bu başarılardaki alın terini, Türk sporunun ileri gitmesi yönündeki çabalarımızı, yetiştirdiğimiz şampiyonları anlatmak için çıkacaktık. Ancak hepimizin yakından takip ettiği gibi başkanımız Aziz Yıldırım, asbaşkanlarımız Şekip Mosturoğlu, İlhan Ekşioğlu, mali işler müdürümüz Tamer Yelkovan ve altyapı koordinatörümüz Cemil Turan’ın hiç hak etmedikleri suçlamalarla göz altına alınmaları hepimizi derinden yaralamış ve geldiğimiz noktada yapılan bu haksızlıklar haklı başarılarımıza gölge düşürmüştür. Ümidimiz, başkanımız ve diğer arkadaşlarımızın bu hukuki süreçten en kısa sürede, aklanarak çıkmaları ve burada bizimle olmalarıdır.”

”YARGI SÜRECİNE SAYGIMIZ SONSUZ”
Nihat Özdemir, yargı sürecine olan saygılarının sonsuz olduğunu ifade ederek, ”Bu yaklaşımımız ortadadır. Bu nedenle, buradan yargı sürecine dair herhangi bir açıklama yapmayı uygun bulmuyoruz, kaldı ki avukatlarımız zaten süreci yakinen, an be an takip etmektedirler” dedi.

Ancak bu noktada, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) nezdinde yürütülen süreç ile alakalı birkaç noktaya değinmek lüzumu bulunduğunu anlatan Özdemir, şunları söyledi:
”TFF bu süreci kendi düzenlemelerine uygun bir şekilde yürütmek yasal zorunluluğu altındadır. Bu açıdan, değerlendirildiğinde asıl mesele, ne kadar kısa bir sürede karar verileceği değil, verilecek kararın adil bir yargılama neticesi olarak hukuka ve hakkaniyete uygun bir şekilde çıkıp çıkmayacağıdır. Süreç içerisinde kişi ve kurumları gereksiz bir aceleyle yanlış karar almaya yönelten her türlü yorumdan ve değerlendirmeden başta futbol ailesinin fertleri ve basın olmak üzere herkesin kaçınması gerekmektedir. Bu noktada, bazı odaklar tarafından, Futbol Federasyonu’nun engizisyon mahkemeleri gibi çalışmasını ve herhangi bir delil ve belgeye dayanmadan, başarılarla dolu 104 yıllık geçmişe sahip kulübümüz aleyhinde karar almasını temenni etmek, en temel hukuk prensiplerinden biri olan ‘savunma hakkının ihlali’ olacağı aşikardır.”

”İLGİLİLERİ HUKUKA RİAYET ETMEYE DAVET EDİYORUZ”
TFF’ye ilişkin açıklamalarını sürdüren Özdemir, ”Fenerbahçe Spor Kulübü olarak, soruşturmaya ilişkin tüm bilgi ve belgeler federasyon ile paylaşılmadıkça, kimin hangi suçla suçlandığı somut bir şekilde gözler önüne serilmedikçe ve bu konuda savunma yapma imkanı ilgililere tanınıp kimin suçlu kimin suçsuz olduğu net bir şekilde ortaya çıkmadıkça sürecin hukuken doğru yürümemiş sayılacağı kanaatindeyiz ve bu vesileyle ilgilileri hukuka riayet etmeye davet ediyoruz” diye konuştu.

Nihat Özdemir, yargı sürecinin devam ettiğine işaret ederek, ”Her açıklamamızda, yargı sürecinin devam ettiğine vurgu yaptık ve medya yoluyla yargıyı ve federasyonu etkileme hevesinde olanlara, yargısız infazın baş aktörleri olmaya soyunanlara ve popülizmle günü kurtarmaya çalışanlara karşı tepkimizi dile getirdik” dedi.

Kulüp başkan vekili Özdemir, yaşanan bu olayların özellikle medyadaki bir takım isimler tarafından kasıtlı bir şekilde yanlış yerlere çekildiğini savunup, çeşitli çevrelerden yapılan sorumsuz açıklamaların, başta masumiyet karinesi olmak üzere hukukun temel pek çok prensibini ayaklar altına aldığını savunarak, ”Savunma hakkı ve adil yargılanma gibi temel hukuk prensiplerine zarar vererek, kamuoyunu ve özellikle Türkiye Futbol Federasyonunu da etkilemiştir. Kulübümüz yaptığı tüm açıklamalarda bu yasa dışı gelişmelere dikkat çekmiş ve tüm tarafları sağduyuya davet etmiştir” ifadesini kullandı.

UEFA’NIN KONUYA BAKIŞI
Nihat Özdemir, TFF’nin, UEFA ile olan görüşmelerine de değinerek, şöyle devam etti:
”UEFA, başkanımız Sayın Aziz Yıldırım’ın ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımızın, yargı sürecinde mahkum olmadıkları sürece, herhangi bir ön yargı oluşturulmaması ve kulübümüzün, Şampiyonlar Ligi’ne ve Türkiye liglerine devam etmesi gerektiği görüşünü savunmuştur. UEFA, aynı zamanda ilk günden beri tüm açıklamalarında masumiyet karinesi ilkesine dikkat çekmiştir. Temennimiz ve beklentimiz TFF’nin de bu doğrultuda en doğru kararı almasıdır.”

”YARGISIZ İNFAZCILAR İNSAN İÇİNE ÇIKAMAYACAK”
Nihat Özdemir, TFF’nin çok önemli bir misyonunun daha bulunduğunu anlatarak, şöyle dedi:
”O da, medyayı ve camiaları içine çekilmek istenen karmaşadan koruyup, bu durumun daha büyük bir kaosa dönüşmesini önlemektir. Bu yalnızca TFF’nin elindedir. Sadece futbolda değil, pek çok branşta ülke sporunun gelişimini engelleyecek, uluslararası arenada ülke itibarını zedeleyecek, kendi kendimize zarar verecek söylemlerden ve bilinçli bilgi kirliliğinden artık vazgeçilmelidir. Tekrar söylüyorum, şimdi hukuki sürecin tamamlanmasını hep birlikte bekleyeceğiz. Türk adaletine güvenimiz sonsuzdur. En sonunda da hak yerini bulacak, kulübümüz aklanacak ve yargısız infazcılar insan içine çıkamayacak duruma gelecektir.”

”BAŞKANIMIZ İLK KEZ TOPLANTIYA KATILAMIYOR”
Özdemir, Aziz Yıldırım’ın 13 yıllık başkanlık döneminde ilk kez bir Yüksek Divan Kurulu Toplantısı’nda bulunamadığını belirterek, Aziz Yıldırım’ın ”Bir Farkla” başlığıyla yazdığı mektuptan alıntılar yaptı.

Fenerbahçe Kulübü’nün, 9 branşta, 2000’e yakın lisanslı sporcusu, 700 civarında personeli ile Türk sporunun lokomotifi olduğunu bildiren Özdemir, şu ifadeleri kullandı:
”Biz bunun bir parçası olmaktan gurur duyduk ve daima da gurur duyacağız. Biz Fenerbahçe olarak, 2010-2011 sezonuna, bir tek sezona 389 altın, 221 gümüş, 194 bronz madalya sığdırdık. Biz Fenerbahçe olarak, bir sezona, 34 Türkiye şampiyonluğu, 9 Türkiye ikinciliği, 6 Türkiye üçüncülüğü, 1 Dünya şampiyonluğu, 1 Balkan şampiyonluğu, 5 Avrupa şampiyonluğu, 6 Avrupa üçüncülüğü, 3 Avrupa ikinciliği, 3 İstanbul şampiyonluğu, 2 İstanbul ikinciliği sığdırdık. Bu olağanüstü zaferler, alın teriyle, emekle, sabırla, sistemle kazanıldı. Hepsi, dünyanın her bir yanındaki her bir Fenerbahçelinin emeğidir, haklı gururudur. Buna şüpheyle bakmak, bu büyüklüğü görmezden gelmek affedilemez bir insafsızlık olur.”

”ALNIMIZ AK, BAŞIMIZ DİKTİR”
Nihat Özdemir, sadece Fenerbahçelilerin değil, 2010-2011 sezonu şampiyonluk yarışının bir parçası olan tüm sporseverlerin, o günleri, o maçları hatırlaması gerektiğine de dikkati çekerek, ”Arkadaşlar, biz 2010-2011 futbol sezonunu sahada yaşadık. Son dakikalara kadar gidip gelen maçlarda yüreğimiz ağzımıza geldi. Hocamızın ve futbolcularımızın ilk günden itibaren söyledikleri gibi tüm maçları alın terimizle kazandık. Kimse bize başka bir şey anlatmasın. Bizim alnımız aktır, başımız diktir” diye konuştu.

En büyük delilin kıran kırana geçen maçlar olduğunu vurgulayan Özdemir, ”Delilse en büyük delil, milyonların izlediği kıran kırana geçen maçlar, delilse en büyük delil, uzatma dakikalarında kale sahamızda gol arayan rakip kaleciler, delilse en büyük delil, Fenerbahçe’ye gol attıktan sonra korner direğini tekmeleyen futbolculardır. En büyük delil alın terimizdir” dedi.

”FIRSATÇILIKLA GÖLGE DÜŞÜRMEYE ÇALIŞANLARA…”
Spor Toto Süper Lig’de geride kalan sezonun ikinci yarısında 17 maçta 16 galibiyet almalarıyla ilgili yapılan spekülasyonlara da değinen Özdemir, ”17’de 16’lık galibiyet serimize bugün büyük bir fırsatçılıkla gölge düşürmek isteyenlere de en büyük kanıtımız, yine kendileriyle oynadığımız ve kazandığımız maçlardır” ifadesini kullandı.

TARAFTARLARA DA SESLENDİ
Konuşmasında Fenerbahçeli taraftarlara da seslenen Özdemir, şöyle devam etti:
”Fenerbahçe sahipsiz değildir. Fenerbahçe’nin haysiyeti hepimizin haysiyetidir. Bugün karşınızda her şeyden önce onuru için yaşayan, gönlünü aklıyla birlikte sarı laciverte bağlamış Fenerbahçe sevdalıları olarak bulunuyoruz. Atılan bir gole sevinen, yenilen bir gole üzülen tüm Fenerbahçe taraftarları gibi. Tribünde hiç tanımadığı bir insana sevinçle sımsıkı sarılan yeri geldiğinde beraberce gözyaşı döken ortak noktası Fenerbahçelilik ruhu olan taraftarlar gibi. Camiamızın hakkını hukuk çerçevesinde arayacağız ve hukuki tüm yolları seferber ederek, hakkımız ne ise sonuna kadar takipçisi olacağız. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Fenerbahçe çalışmaya devam ediyor. Sporcusundan doktoruna, yöneticisinden malzemecisine kadar. Bir asırdır nasıl çalışıyorsa şimdi de öyle çalışıyor. Bundan hiç kimsenin zerre kadar şüphesi olmasın. Bizim en değerli varlığımız onurumuz, en büyük sevgimiz Fenerbahçe’dir. Bunu herkes duysun. Tüm Türkiye bilsin. Kimse unutmasın. Bugün karşınıza onuru için yaşayan Fenerbahçe Yönetim Kurulu olarak çıktık. Bugün karşınıza onuru için yaşayan birer Fenerbahçe taraftarı olarak çıktık. Bugün karşınıza onuruyla var olan Fenerbahçe Spor Kulübü adına çıktık. Çok iyi biliyoruz, Fenerbahçe’yi Fenerbahçe yapan en önemli değeri, yani taraftarı kulübünün her zaman yanındadır. Biz de sonuna dek onların yanındayız.”

“104 YILLIK KOCA ÇINAR”
”Fenerbahçe bir günde kurulmadı, bir günde de yıkılmaz” diyen Özdemir, ”Fenerbahçe ne bir günde yok edilir, ne de Fenerbahçe gibi bir kulüp 100 yıl daha geçse yeniden oluşturulabilinir” dedi.

104 yıllık koca bir çınar olan Fenerbahçe’nin dimdik ayakta olduğunu belirten Özdemir, şöyle konuştu:
”Camiamızın tüm fertleri, dünyada eşine az rastlanabilecek bir dayanışma ruhuyla tek yürek olarak hareket etmekte ve bu kulübün eşsiz gücünü dosta düşmana en güzel şekilde göstermektedir. Topuk Yaylası’na annesinin kucağında gelen 10 aylık bebek hepimizi duygulandırmış, geleceğimizin de emin ellerde olduğunu bir kez daha hatırlatmıştır. Sizlerden ricamız, desteklerinizi her zaman olduğu gibi bugün de bizlere hissettirmenizdir. Bugünleri hep birlikte, tek vücut olarak aşacağımıza inanıyoruz. Gün birlik ve beraberlik günüdür, safları sıklaştıralım, kulübümüze zarar vermek isteyenlere tek yumruk halinde karşı çıkalım.”

ÖZDEMİR’İN GÖZ YAŞLARI
Konuşmasının sonuna doğru duygulanan kulüp başkan vekili Nihat Özdemir, ”Son söz olarak, tarihe buradan not düşmek istiyorum. Sevgili Fenerbahçe taraftarları, sevgili üyelerimiz, gönlünüz rahat olsun. Her şey gelir, her şey geçer, Fenerbahçe sonsuza dek kalır” dedikten sonra gözyaşlarına engel olamadı.

Bu sırada, Yüksek Divan Kurulu üyeleri ayağa kalkarak Nihat Özdemir’i uzun süre alkışlarken, bazı üyelerin de ağladıkları gözlendi.

Özdemir, teşekkür ettikten sonra dışarı çıktı ve hava aldıktan sonra salona yeniden döndü.

FENERBAHÇE KULÜBÜ YÜKSEK DİVAN KURULU BAŞKANI YÜKSEL GÜNAY:

– ”HİÇBİR TARİKAT, İSLAM ÖRGÜTÜ ZEMİNİNDE BİR YAPILANMA BU KULÜBÜN İÇİNDE YAPAMAZ”
– ”KULÜP OLARAK LAİK DÜZENDE, LAİK ANLAYIŞLA, YALNIZ SPOR YAPIYORUZ”
– ”NE ÖDENMEYEN AYLIKLAR, NE ÖDENMEYEN SENETLER, NE DE ÖDENMEYEN ÇEKLER VAR. HİÇBİR ŞEY YOK. FENERBAHÇE SPOR KULÜBÜ AYAKTA”
– ”SAHADA 18 GENCİMİZİN ALIN TERİ, YAPTIĞI MÜCADELEYİ GÖZ ARDI DA EDEMEYİZ. ORADA BİR EMEK SARF EDİLDİ VE ORADA BAŞARI KAZANILDI. BUNUN BU ŞEKİLDE GÖLGELENMESİ İNSANLARIN VİCDANINI SIZLATMASI GEREKİR”

Fenerbahçe Kulübü Yüksek Divan Kurulu Başkanı Yüksel Günay, ”Hiçbir tarikat, İslam örgütü zemininde bir yapılanma bu kulübün içinde yapamaz” dedi.

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri’nde gerçekleştirilen olağan Yüksek Divan Kurulu Toplantısı’nda konuşan Günay, şike iddialarına yönelik soruşturma kapsamında yaşanan sıkıntılı süreçte ortaya atılan bazı iddialar ve yapılan yorumlara yanıt verdi.

Bu davanın siyasi bir ortama çekilmesine izin vermeyeceklerini anlatan Günay, ”Fenerbahçe Spor Kulübü Türkiye’nin en yaygın, en güçlü sivil toplum ve Bakanlar Kurulu kararı ile kamu yararına çalışan bir spor kulübüdür. Hiçbir tarikat, İslam örgütü zemininde bir yapılanma bu kulübün içinde yapamaz” dedi.

Yüksel Günay’ın bu ifadeleri salonda büyük alkış aldı.

”SAHİPSİZ DEĞİLİZ”
Günay, günlerdir internet sitelerinde Fenerbahçe Spor Kulübü’ne çok şey yakıştırılmaya çalışıldığını iddia ederek, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na bağlı, Atatürk devrimlerine sadık, koruyan ve o düzende kalmaya kararlı 23 milyon kişilik bir topluluk olduklarını söyledi. Günay, ”Planlanan iddialar ve tehditlere maruz kalacak kadar sahipsiz değiliz. Kulüp olarak laik düzende, laik anlayışla, yalnız spor yapıyoruz. Bize kulübümüze, sponsor olan ulusal kuruluşlara ve sahiplerine yapılan yakıştırmalara da karşı olduğumuzu bildirmek benim Yüksek Divan Kurulu Başkanı olarak sizler adına görevimdir” diye konuştu.

Yönetim kurulunun mesaisine fazlasıyla devam ettiğini bildiren Günay, ”Ne ödenmeyen aylıklar, ne ödenmeyen senetler ne de ödenmeyen çekler var. Hiçbir şey yok. Fenerbahçe Spor Kulübü ayakta” sözleriyle de kulübün işleyişinin herhangi bir sekteye uğramadığını vurguladı.

Futbol takımının emeğinin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirten Yüksel Günay, ”Sahada 18 gencimizin alın teri, yaptığı mücadeleyi göz ardı da edemeyiz. Orada bir emek sarf edildi ve orada başarı kazanıldı. Bunun bu şekilde gölgelenmesi insanların vicdanını sızlatması gerekir” ifadesini kullandı.

”GURURUMUZLA OYNAYAMAZSINIZ”
Fenerbahçe Spor Kulübü’nün anayasa kapsamında her kuruluşa ve her kuruma saygıyla bağlı olduğunu anlatan Günay, konuşmasına şöyle devam etti: ”Ne Türkiye Cumhuriyeti yargısıyla, ne de cumhuriyetin polisiyle bir sorunumuz yoktur. Fenerbahçe Spor Kulübü bugüne dek iki Cumhurbaşkanı, iki Başbakan kulüp üyesi, 117 general ve amiral, 48 Bakan, 1168 milletvekili ve senatör, 27 vali, 1500’ün üzerinde yargı mensubu, 71 adet birinci sınıf emniyet müdürü, 21 adet büyükelçi çıkarmış bir kulüptür. Böyle bir kulübe böyle bir anlayışla suç isnat ediliyor. Bu yapıya sahip ve yalnız spor yapan bir sivil toplum örgütü paketleyemezsiniz, incitemezsiniz, rencide edemezsiniz, gururumuzla oynayamazsınız.”

Günay, tek isteklerinin, Anayasa’da teminat hükmü olan insan haklarına yakışan şekilde adil yargılanmak ve anayasanın temel hükmü olan serbest irade insan haklarından faydalanmak olduğunu belirterek, ”Bunları elimizden almak mümkün değil. Adalete saygımız güvenimiz tam. Ama geç gelen adalet de adalet olmaz” dedi.

SHAKHTAR DONETSK MAÇINDAKİ OLAYLAR
Shakhtar Donetsk ile yapılan hazırlık maçında yaşananların masumane karşılanmasını isteyen Günay, şöyle devam etti:
”Hazırlık maçında taraftarımızın sahaya girmesini tabii ki arzu etmedik. Ancak bu masumane hareketin anlayışla karşılanmasının gerektiği kanaatindeyim. Sabrın, tahammülün dayanılmaz olduğu anlamda düşünülmesi gerekir. Bütün bunlara rağmen taraftarımıza bundan böyle yine sabırlı olmalarını, yara üzerine yara almamamızı ve bunlardan kaçınılmasını takdir ediyorum. Taraftarlarımızdan, genel kurul üyelerimizden bugünkü yönetime güvenmenizi istiyorum.”

AMATÖR ŞUBELERİN DURUMU
Yüksel Günay, yaşanan gelişmeler üzerine kulüpte kapatılan hiçbir şube olmadığını, medyada bu yönde yer alan haberlerin gerçeği yansıtmadığını da sözlerine ekledi.

ALİ YILDIRIM DIŞINDA TAM KADRO
Bu arada, Yüksek Divan Kurulu Toplantısı’nda Ali Yıldırım dışındaki bütün yöneticiler hazır bulunurken, camianın önde gelen birçok ismi de toplantıya katıldı.

ALİ ŞEN, VEFA KÜÇÜK, ORHAN KEÇELİ, UĞUR DÜNDAR VE AZİZ YILMAZ DA KATILDI
Fenerbahçe Kulübü Eski Başkanı Ali Şen’in yanı sıra, eski yöneticiler Vefa Küçük, Orhan Keçeli, Uğur Dündar ve Birleşik Fenerbahçeliler Vakfı Başkanı Aziz Yılmaz da toplantıya katılanlar arasında bulundu.

Öte yandan, Fenerbahçe’nin geride kalan 2010-2011 sezonunda bütün branşlarda kazandığı kupalar, Divan Başkanlığı masasının önünde sergilenirken, toplantıya girişte üyelere, Aziz Yıldırım’ın ”Bir Farkla…” başlıklı mektubu dağıtıldı.

- Sponsor Bağlantı -
- Sponsor Bağlantı -

BANKO İDDAA TAHMİNLERİ