Etik Kurulu raporunu hazırladı

Futbolda şike soruşturmasının ardından Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk’ten alınan belgelerinin incelenmesi sonrasında alınacak karar merakla bekleniyor. Toplam 14 bin belgeyi 21 günde inceleyen Türkiye Futbol Federasyonu Etik Kurulu, 150 sayfalık mütalaasını yarın yönetime sunmaya hazırlanıyor.

Vatan’ın haberine göre, Etik Kurulu’nun savcılıktan gelen belgeler üzerinde yaptığı çalışmada şike ve teşvik iddialarını net biçimde destekleyecek somut kanıt olmadığı yorumunun yer aldığı iddia ediliyor. Bu kararın gerekçesi olarka da ‘Gizlilik nedeniyle ifade alımı yapılamamıştır’ ifadesi kullanılmış

Mütalaanın İbrahim Akın ve Ümit Karan’ın da içinde olduğu bazı kişilerle ilgili ek bilgi talebine karşılık verilmemesi nedeniyle bu bilgiler olmaksızın yazıldığı belirtiliyor.

Etik Kurulu’nun vereceği raporda savcılıktan gelen belgelerin yetersizliğine dikkat çekiliyor. Gönderilen klasörlerde çok sayıda ifadenin eksik olduğu, eksiklerin giderilmesi için savcılığa yapılan başvuruların ise geri çevrildiği söyleniyor.

Kurul burada soruşturmanın devam edebileceğinin de sinyallerini veriyor. Savcılığın aldığı gizlilik kararırın kalkmasının ardından yazılacak iddianamenin incelenmesinin ardından yeni bir soruşturma açılabileceğine vurgu yapılıyor. ‘Delillerin yetersiz olması, teşvik ve şike olmadığı anlamına gelir’ görüşünü benimseyen kurul, ilerleyen dönemde soruşturmaya devam edebilecek.

Aynı dosyayla ilgili olarak Hukuk Kurulu da çalışmalarını tamamladı. Prof. İlhan Helvacı ve Avukat Ömer Bedük başta olmak üzere çok sayıda kurul üyesi, ‘Kozmik Oda’daki belgeleri inceleyip disiplin yönünden raporlarını hazırladılar. Hukuk Kurulu’nun da birçok kişiyi PFDK’ya sevk etmesi bekleniyor. 

- Sponsor Bağlantı -

SON HABERLER