Ali Şen: Play-off yanlış ve uygulanamaz

Teknesi ile Yunan adalarında tatil yapan Eski Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Şen, Play-Off’a geçildiği taktirde, bir kulübün dava açması halinde ligin iptal edilebileceğini öne sürdü. Ali Şen, DHA’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Play-Off, sportif rövanş anlamına gelir. Her takım, yönetici ve antrenör bundan hoşlanır. Çünkü kaybettiği zaman bir daha oynama şansı vardır. Türk futbolu dünya markası olma yolunda büyük mesafe katetti. Yayıncılık gelirinde Avrupa’da dördüncü olduk. Oysa Play- Off, marka değeri olmayan zayıf liglerde tatbik edilen bir sistemdir. Bu açıdan Türkiye’ye uygun değildir. Seyirci artışına değil azalmasına neden olur. Futbolun ruhunda yarışma vardır. 34 maç oynayan takım birinci olacak ama şampiyon olamayacak. Şampiyonluğu yakalabilmek için bir 6 maç daha oynayacak. Kim düşündü bilemiyorum ama aynı sezonda iki şampiyon üreten bu sistem ne kulüplere, ne Türk futboluna ve ne de yayıncı kuruluşa bir yarar sağlamaz.”

Avrupa’da İngiltere, İspanya, İtalya, Almanya ve Fransa’dan sonra en büyük altıncı ligin Türkiye’de olduğunu hatırlatan Ali Şen, “Bu ligler, yukarıda anlattığım sebepler yüzünden Play-Off sistemini düşünmediler. Tüm bunların ötesinde uluslararası kurallara göre kural değişikliği, sistem değişikliği, liglerin başlamasından bir ay önce yapılır. Türkiye’de Süper Lig 5 Ağustos tarihinde başlamıştır ancak çeşitli sebeplerden ötürü bir ay tehir olmuştur. Bu aşamada yapılacak bir sistem değişikliğine karşı çıkan bir kulüp mahkemeye giderse, ligimiz iptal olur” dedi.

- Sponsor Bağlantı -

SON HABERLER