30 Mayıs 2024 Perşembe

Süper Ligi çorba yaptılar

TFF‘nin son eseri Play-off a ait statü resmi olarak duyuruldu. Tek eksik süper lige bir çorba markasının sponsor olması!

TFF’den yapılan açıklamaya göre

Süper Lig bu sezon 18 takım arasında, 34 haftalık Lig Grubu, 4 takımlı Play-Off Şampiyonluk Grubu, 4 takımlı Play-Off Avrupa Ligi Grubu ve kural olarak play-off’lar arasıfinal müsabakası olarak oynanacak.

34 haftalık Lig Grubu’nun çift devreli lig usulüne göreoynanacağı, bu müsabakalardaki puan usulü ve averaj hakkında futbol müsabaka talimatının 9. maddesi hükümlerinin uygulanacağı, 34 haftalık Lig Grubu müsabakaları sonunda Süper Lig’de 16, 17 ve 18. sıraları alan 3 takımın TFF 1. Ligi’ne düşeceği belirtildi.

Lig Grubu müsabakaları sonunda lig sıralamasında 1, 2, 3 ve 4. sıraları alan takımların Play-Off Şampiyonluk Grubu’nu, 5, 6, 7 ve 8. sıraları alan ekiplerin ise Play-Off Avrupa Ligi Grubu’nu oluşturacağı kaydedildi.

Play-Off Şampiyonluk Grubu’nu 1. sırada tamamlayacak takımın Süper Lig şampiyonuolacağı, play-off müsabakalarının 4’er takım arasında çift devreli lig usulüne göre oynayacağı bildirildi.

Play-off müsabakalarına katılma hakkını elde eden takımların, gruplara Lig Grubu’nda elde ettikleri puanların yarısı ile başlayacağı, Lig Grubu’nda elde edilen puanlarınyarısının buçuklu olması halinde bu puana yarım puan ekleneceği belirtildi.

Lig Grubu’nda atılan ve yenilen gollerin grup müsabakalarında dikkate alınmayacağı, play-off müsabakalarında kazanan takıma 3, berabere kalan takımlara 1’er, kaybeden takıma ise 0 puan verileceği vurgulandı.

Bu müsabakalar sonunda alınacak puanlara göre takımların sıralanacağı belirtildi.

-PLAY-OFF GRUPLARINDA PUAN EŞİTLİĞİ-

Statüde, play-off grubunda iki takımın olası puan eşitliği halinde, kendisine yarım puan eklenen takımın bir altta yer alacağı, bu durum söz konusu değilse takımların ligde ve play-off gruplarında birbiriyle oynadıkları toplam 4 müsabakadaki puan üstünlüğünebakılacağı bildirildi.

Eşitliğin devam etmesi halinde, 4 müsabakadaki gol averajına bakılacağı, yine eşitliğin sürmesi durumunda ise 34 hafta oynanan lig grubundaki puan sıralamasında üstte olan takımın üstte yer alacağı kaydedildi.

Statüde ayrıca, üç ve dört takımın puan eşitliği halinde de uygulanacak kriterler yer aldı.

-AVRUPA KUPALARINA KATILIM-

Yeni statüye göre, Play-Off Şampiyonluk Grubu’nu 1. sırada tamamlayan takımın Süper Lig şampiyonu olarak UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi gruplarına direkt olarak katılacağı, Lig Grubu’nu 1. sırada bitiren takımın ise UEFA Avrupa Şampiyonlar Ligi ön eleme maçlarına iştirak edeceği belirtildi.

Statüde, Lig Grubu’nu lider tamamlayan ekibin, Play-Off Şampiyonluk Grubu’ndaki konumuna göre diğer takımların UEFA Avrupa Ligi katılımlarının nasıl olacağı da anlatıldı.

Normal şartlarda Play-Off Şampiyonluk Grubu’nu 4. bitiren ekibin, Play-Off Avrupa Ligi Grubu’nu 1. sırada tamamlayan takımla, tek maçlı ”play-off’lar arası final müsabakası” oynayacağı, TFF tarafından tespit edilecek tarafsız sahada oynanacak bu müsabakayı kazanan takımın UEFA Avrupa Ligi’ne gideceği belirtildi.

Türkiye Kupası şampiyonu olan takımın UEFA Avrupa Ligi’ne gidecek 1. ekip olacağı ve Türkiye Kupası final karşılaşmasının, play-off grup müsabakaları tamamlandıktan sonra, ”play-off lar arası final müsabakası”ndan ise önce oynanacağı aktarıldı.

- Sponsor Bağlantı -
- Sponsor Bağlantı -

BANKO İDDAA TAHMİNLERİ