Aidatı bahane ettik

Galatasaray kulübü başkanı Dursun Özbek, Hakan Şükür ve Arif Erdem’in ihraçları hakkında konuştu.

Dursun Özbek, NTVSpor canlı yayınında yaptığı açıklamalarda, Hakan Şükür ve Arif Erdem’in yönetim kurulu tarafından ihraç edilebilmesi için tüzükte yer alan tek maddenin aidat yatırmama konusu olduğu ve bu madde kullanılarak ihraç edildikleri ancak asıl sebebin terör örgütü sempatizanlığı ve üyeliği olduğunu açıkladı.

Dursun Özbek, konuşmasının son bölümünde ise genel kurulda Hakan Şükür ve Arif Erdem lehine konuşma yapan gazeteci ve Galatasaray kongre üyesi Kadir Çetinçalı’nın da yönetim kurulundan alınacak bir karar cezalandırılacağını açıkladı.

Dursun Özbek’in açıklamalarından satır başları:

O gün benim doğum günümdü

“Çok uzun bir Genel Kurul’du. 46-47 konuşmacı vardı. Tüzük gereği konuşmayı kısıtlama durumumuz da yok. 12-13 saatlik bir toplantı oldu. Galatasaray’daki demokratik yapı, konuların tartışılmasına sebebiyet veriyor. 12-13 saatlik maratondan sonra Yönetim Kurulumuz mali ve idari olarak ibra edildi. Çok da güzel bir tesadüf oldu. O gün benim doğum günümdü. Genel kurula hesap vermenin heyecanı da vardı. Ben buradan sayın genel kurula teşekkür ediyorum.”

Mali yapının düzeltilmesi öncelikti

“Galatasaray’a hizmet etmenin sonu yok. Galatasaray’ın bugünkü mali ve idari yapısı itibariyle 3 sene gibi bir sürece sığdırmak zorundayız. O nedenle mali yapının düzeltilmesi mali kriterlerin getirilmesi öncelikti. Bu bağlamda çalışmalarımızı hızlandırdık. Bunların içine projelerimizi soktuk. Yaptığımız projeler başarı ile devam ediyor.”

Yeni tesisler bitene kadar Florya

“Kemerburgaz’daki süreç devam ediyor. Antrenman tesislerinin bitmesiyle takımımız taşınacak. Hemen kesin bir süre söylemek çok kolay değil. Şu anda çalışmalar devam ediyor. Yeni tesislerimiz bitene kadar Florya’da devam edeceğiz.”

Söz verdiğim gibi…

“Galatasaray’ın mali olarak ferahlaması yeni projelere ve bunların iyi yürütülmesine bağlı. Şimdi Emlak Konut’la yapılan projelerin ihalelerinin yapılmasını bekliyoruz. Seçilirken söz verdiğim gibi Galatasaray rahat bir döneme kavuşacak. Tüm gücümü sözlerimi yerine getirmek için kullanıyorum.”

Hakan Şükür ve Arif Erdem meselesi

“Uzun bir genel kurul oldu. İbra sonrasında rahatlama oldu. Bazı genel kurul üyeleri salonu terkettiler. Biz de Galatasaray’da kulüpten ihraç şöyle çalışır: Biz yönetim kurulu olarak gerekli kişileri disipline sevkediyoruz. Diyoruz ki; bununla ilgili şikayet var, şüphe var deriz ve sevk ederiz. Disiplin araştırır, savunma alır, kendi arasında toplanır ve bir karar verir. Elimde bulunan dosya Hakan Şükür’ün dosyası. İçinde belgeler, gazete yayınları var. Displin Kurulu kanaatini bir yazı ile yönetime bildirir. Söz konusu durum incelendi der ve ilgili kişi hakkında karar verilir. Yönetim Kurulu, disiplin ile ilgili suçlarda ihraç kararını alabilir, bunun tasdik edilmesi için de Genel Kurul’a sevk edilir. Bugün söylenenlerin dışında; Hakan Şükür ve Arif Erdem için Disiplin Kurulu’nun gerekçeli kararıyla net olarak anlaşılabilir.”

Salonu terkettiler

“Galatasaray Yönetimi, Hakan Şükür’ün durumu itibariyle geçen sene Ağustos-Eylül aylarında kararını almış. Hakan Şükür’ün üyeliğinin sonlandırılmasını oy birliği ile karar vermiş. Peki ne oldu genel kurulda. Genel kurula gittik. Benzer şekilde 7 kişiyi genel kurula sunduk. 5 kişi ihraç edildi, Hakan Şükür ve Arif Erdem reddedildi. Galatasaray’ın hangi koşullarda üyelik sonlandıracağı çok net. Özellikle terör örgütlerine bulaşmış Hakan Şükür ve Arif, Galatasaray Kulübü’nün üyesi olma hakkını zaten kaybetmiştir. Spor kulübü ve camia böyle bir kara gölgeyi içinde taşıması mümkün değil. Burada Yönetim ve disiplinin görüşü net. Aynı suçtan 5 kişiyi daha sevkettik ama bu iki ismi reddettiler. Bu kararın orada bu şekilde alınması 11-12 saatlik maratondan sonra hazerunun salonu terketmesi ve orada provakatif bir azınlığın söylemleri genel kurulun havasını değiştirdi.”

İhracın tek sebebi budur

“Yönetim Kurulu buna çok üzüldü. Eminim ki Galatasaray camiasının hepsi üzüldü. Bu karar tüm Galatasaray sevenleri çok üzdü, özellikle de beni ve yönetim kurulunu son derece üzdü. Genel Kurul bitti, olağanüstü toplantı düzenledik. Herkes aynı şekilde üzüntülüydü. Olağanüstü Yönetim Kurulu’nu topladım ve konuyu yeniden değerlendirdik. Aynı gün içinde Hakan Şükür ve Arif Erdem’in terör örgütü bağlantıları nedeniyle ihraç kararını yeniden aldık. İhracın tek sebebi budur.”

Ana sebep aidat değil

“Galatasaray’ın üzerinde bu kara gölgenin kalmasına izin veremezdik. Tüzükte bir madde var. 6 sene aidat yatırmayan bir üyeyi reddedemezsiniz ama bu asla ana sebep değil. Bu ayrıca olan bir madde. Bu bir ihraç sebebi ama herkes şunu anlamalı: Hakan ve Arif’i bu yüzden attık değil, hayır. O zaman basına da yansıdı. Bizim ana argümanımız aidatları ödememeleri değil. Aidat, tüzük gereği ayrı bir sebep oldu. Hakan Şükür ve Arif Erdem’in kulüpten ihraç sebebi terör örgütleri ile olan bağlarıdır. Bu isimler kaçaklar.”

Aidata dayandırılmaması lazım

“Biz bir haber beklentisi içinde bu kararları almadık. Bu toplantının yapılmasının asıl nedeni genel kurul kararının Galatasaray’ı üzdüğünü düşündük. Hiçkimse bu ihraç sebebini aidata dayandırmaması lazım çünkü gerçek bu değil.”

2 bin 700 kişiye ne olacak?

“Şu anda bir tüzük çalışması var. Ama bu 2 bin 700 üye için değil. O isimler aidatını yatırmayan üyeler için gündeme geldi. Ana sebep örgüt üyeliği, buna destek veren de aidatların yatmamasıdır. Ama kimsenin bunu öne çıkarmaması gerekli. Bizim yönetim kararımızda “Söz konusu kişilerin FETÖ örgüt bağlantısı nedeniyle ihracına karar verildi” yazıyor. Belli bir tüzüğümüz var. O nedenle ilgili maddeyi kullandık ama ana sebep bu değil. Aidatlarını ödemeyen 2700 üyeyle ilgili çalışmamız sürüyor.”

Evet doğru bazı üyeler istifa etti

“Galatasaray’da ısrarla bir yönetim zafiyeti yaftalaması yapılıyor. Bizim çalışmalarımızı takdir edecek kurum Genel Kurul. Seçildikten sonraki Genel Kurul’lara bakın. Seçildik, yetki istedik verdiler. Emlak Konut için yetki istedik, bize güvendiler. İbra olmak istedik, ibra ettiler. Bazı mihrakların inanılmaz bir çabası var. Evet doğru bazı üyeler istifa etti. O kadar zor koşullarda gidiyoruz ki bu yolda elbette yorulmalar oluyor. Şu andaki yönetim asli olarak görevine devam ediyor. Galatasaray battı dedikleri dönemde biz Galatasaray’ı devraldık. Çok rahat bir mali pozisyonumuz var diyemem ama benim genel kurula verdiğim söz mali durumu düzelteceğim. Gelirimiz giderimize denk. Faiz sarmalından çıkarılması gerekli.”

Bu seneyi 61 milyon euro ile kapatacağız

“Galatasaray’ı önümüzdeki yıl UEFA’dan bir tehlike beklemiyor. Hiçbir sorun yok. Galatasaray’ın geçmişten gelen borç yükü nedeniyle turnuvalara alınmadı. Bu süreçte UEFA Galatasaray’a bir şart koydu: ‘Ey Galatasaray oyunculara verdiğin paralar dahil 65 milyon Euro’yu geçemezsin.’ Bu seneyi 61 milyon euro ile kapatacağız.”

Tudor’un antrenmanları

“Antrenman konusu özellikle sayın Tudor’un kondisyonları son derece farklı. Takım bunun için ilk hafta bocaladı ama sonra alıştı. Milli aranın da yardımı ile daha çok koşup mücadele eden bir takım haline geleceğiz. Önümüzdeki dönemde olacak idari yapı hakkında çalışıyoruz. Bunun önümüzdeki günlerde açıklayacağız.”

Mehmet Özbek sorusuna böyle yanıt verdi

“Mehmet Özbek Mehmet Özbek’tir. Başkanın kardeşi olarak anılmasını da yanlış buluyorum. Ben şuna bakarım. Mehmet Özbek kulübe yararlı iş yapıyor mu? Yapmıyorsa bu kulüpte işi yok. Ben faydalı olduğunu düşünüyorum.”

Sorumlusu benim

“Önümüzdeki yıl, taraftarın son derece mutlu olacağı organizasyonla faaliyetlerimize devam edeceğiz. Ben Galatasaray Başkanıyım. Benimle beraber çalışanlar ne yaparsa yapsın sorumlusu benim. Bunun içinde genel kurula hesap vermeye hazırım. Benim hesap vermek durumunda olduğum yer orası.”

Protestoları kabul etmiyorum

“Seçildik, sezon başladı, ikinci maçı oynuyoruz, sanırım Mersin maçıydı, orada taraftar ‘Yönetim istifa’ dedi. Elbette istifa bir müessese. Benim taraftarı mutlu etmek başlıca görevlerimden biri. Benim 25 milyon taraftarım var. Onların söylediklerini dikkate almamak mümkün değil. Benim taraftardan bir ricam var: Protesto bir haktır. Bu her zaman da olacaktır. Maçın 55. 60. dakikasında oyuncuyu – yöneticiyi protesto etmenin ne faydası var? Başakşehir maçındaki protestoları kabul etmiyorum. Takımı demotive ediyor. Galatasaray, taraftarı ile bir bütün. O nedenle bir bütün olarak düşünüp performansı yükseltecek şeyler yapması lazım. Geçen sene basketbolda şampiyon olduk ‘Yönetim istifa’ diye bağırdılar. Bu işin taraftar yönü elbetteki önemli ama zamanlamasını ayarlamak gerek.”

- Sponsor Bağlantı -

SON HABERLER