21 Şubat 2024 Çarşamba

Beşiktaş’ta büyük tehlike

Gelecek sezonlarda lig şampiyonluğuna ambargo koyacak bir yapı oluşturmaya çalışan Beşiktaş, bir yandan da Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edecek. Ancak siyah-beyazlıları büyük bir tehlike bekliyor.

Tehlikenin adı: Türkiye’de yetişmiş oyuncu

UEFA ile yapılan Finansal Fair-Play anlaşmasıyla bu sezon Avrupa’ya en fazla 23 oyuncu bildirebilecek olan Beşiktaş, 4 altyapı ve 4 Türkiye çıkışlı oyuncu konusunda çözüm üretemezse başı çok ağrıyacak. Siyah-beyazlılar şu haliyle ceza ve sakatlık hallerinde ilk 18 dahi çıkaramama tehlikesiyle karşılaşacak.

Altyapısıyla Türkiye’nin önde gelen kulüplerinden biri olarak kabul edilmesine karşın Beşiktaş’ta aktif olarak kullanılan tek altyapı menşeli isim Necip Uysal. Geri kalan 3 kontenjan için Eslem Öztürk, Hüseyin Yılmaz, Hamza Küçükköylü gibi isimler olsa da henüz rotasyonda kendilerine gerçek bir yer açabilmiş değiller. Bu da 23 yerine 20 aktif oyuncuya inmek demek.

Bir başka problem de Beşiktaş’ın kadrosunun gurbetçi ağırlıklı oluşunun 4 adet Türkiye’den yetişmiş oyuncu kontenjanını ciddi manada zorlaması. Oğuzhan Özyakup, Olcay Şahan, Kerim Frei, Tolgay Arslan, Gökhan Töre, Veli Kavlak ve Cenk Tosun gibi ana ekibin Türk elemanları, UEFA’nın Türkiye’den yetişmiş oyuncu tanımına uymuyor. Bu tanıma uyan Tolga Zengin ve İsmail Köybaşı dışındaki iki isim olan Serdar Kurtuluş ile Mustafa Pektemek’in de takımdan ayrılması söz konusu. Bu bakımdan Gökhan Gönül transferi ayrıca bir önem taşıyor.

Eldeki mevcut şartlar nedeniyle özellikle altyapı oyuncusu sıkıntısı çeken Beşiktaş’ın Serdar Aziz transferinde de başarılı olamaması Türkiye’den siyah-beyazlı takımda oynayabilecek seviyede bir yerli oyuncu transferini zorunlu kılıyor. Gökhan Gönül’ün yanı sıra bir transfer daha gelmezse Beşiktaş, bir kontenjanını daha boş bırakacak ve as kadrosundan yalnızca 19 oyuncuyu UEFA’ya bildirecek. Bu yüzden Gökhan dışında yerli piyasadan yapılacak bir transfer büyük önem taşıyor.

Yerli oyuncu hedefi Emre Taşdemir

Türkiye’de yetişmiş oyuncu sıkıntısı çeken Beşiktaş, İsmail Köybaşı ile sözleşme uzatmayarak bu alanda 1 oyuncusunu daha kaybetti. Yerli oyuncu problemini Bursaspor’da forma giyen sol bek Emre Taşdemir ile çözmek isteyen Beşiktaş bu transfer ile 1 taş ile 2 kuş vurma hedefinde.

 

- Sponsor Bağlantı -

SON HABERLER