Çin’de yüksek bonservis bedelleri yasaklandı

Çin Futbol Federasyonu aldığı kararla yüksek bonservis bedelleri ile transfer yapılmasını yasakladı ve bonservis ücretlerine limit koydu.

Çin Futbol Federasyonu bir açıklama yayınlayarak Süper Lig’de bulunan ve zarar gösteren kulüplerin yabancı futbolcu transferlerine 5.9 milyon euro (45 milyon yuan) sınırı getirdi.

19 Haziran’da başlayacak yaz transfer döneminden itibaren uygulanacak bu kısıtlamalarla milyon euro’luk transferlerin son bulması bekleniyor.

Aynı kulüpler Çinli oyuncu transfer ederken de 2.6 milyon euro’dan (20 milyon yuan) fazla bonservis ücreti ödeyemeyecek.

Hülle transferine önlem

Çin Futbol Federasyonu’nun aldığı önlemler bununla da sınırlı değil. Çin Süper Ligi’ndeki kulüplerin Avrupa’da ortaklık yaptığı takımlar bulunuyor. Uyanıklık yapan bazı Çin kulüpleri transferleri hülle yoluyla bu takımlara yaptırıp daha sonra bunlarda o oyuncuları daha düşük transfer ücretiyle kadrolarına katıyorlar.

Federasyon buna da önlem alarak aralarında organik bağ bulunan kulüpler arasındaki transferlerde (örneğin Chongqing Lifan ile Granada, Jiangsu Suning ile Inter gibi) oyuncuların bu Avrupa kulüplerine transfer oluşlarındaki tutarları baz kabul edecek.

Örneklemek gerekirse Örneğin Granada kulübü 30 milyon euro’ya bir oyuncu alıp bu oyuncuyu bağı bulunan Chongqing Lifan’a 5 milyon euro’ya satarsa Federasyon bu transferi 30 milyon euro’ya yapılmış kabul edecek ve Chongqing kulübü zarar eden bir kulüpse transfere onay vermeyecek.

23 yaş altı oyuncu zorunluluğu

Federasyon ayrıca Çin Süper Ligi ve 2. ligindeki kulüplerine sözleşme imzaladıkları yabancı oyuncu sayısı kaçsa o kadar 23 yaş altı Çinli oyuncuyu as kadrolarına alma zorunluluğu getirdi.

Yabancı kuralı değişti

Çin’de kulüplerin 5 yabancı transfer hakkı var. Bunlardan 1’inin Asya ülkelerinden transfer edilmiş olması gerekiyor. 18 kişilik kadroya ise sadece 4 yabancı oyuncu alınabiliyordu. Yeni sezondan itibaren bu kuralda da değişikliğe gidildiği ve 18 kişilik kadroya sadece 3 yabancı oyuncu alınmasına izin verilmesi kararı alındı. 5 yabancı oyuncu kuralı korunurken bunların birinin Asya’dan olması şartı ise kaldırıldı.

Çin son dönemde yüksek meblağlı transferleriyle dikkat çekmişti. Chelsea Oscar’ı Shanghai SIP’ye 70.4 milyon euro’ya satmıştı.

Kaynak: CnnTürk

- Sponsor Bağlantı -

SON HABERLER