En kazançlı spor organizasyonu Super Bowl

Super Bowl’dan ABD ekonomisine rekor katkı! Bu yıl 50’incisi düzenlenen Super Bowl’un 20 milyar doların üstünde iş hacmi yaratarak tüm zamanların en kazançlı spor organizasyonu olarak tarihe geçmesi bekleniyor!

Amerikan futbolu tutkunlarının heyecanla beklediği maç bu gece! Super Bowl, pazarı pazartesiye bağlayan gece TSİ 01.25’te Denver Broncos ve Carolina Panthers arasında California eyaletindeki Levi’s Stadyumu’nda oynanacak. Dev finalin ABD ekonomisine 20 milyar doların üstünde katkı sağlaması bekleniyor.

ABD’de hayatı 4 saat boyunca durdurması beklenen Super Bowl’da, ABD Ulusal Perakendeciler Birliği’nin tahmini verilerine göre, kişi başına ortalama 82,19 dolarla toplamda 15,5 milyar dolarlık rekor harcama yapılacak.

Kuruluşun verileri, geçen seneki final için kişi başına ortalama 77,88 dolarla toplamda 14,3 milyar dolar harcandığını ortaya koymuştu.

Bu yıl yaklaşık 189 milyon Amerikalı’nın izleyeceği final mücadelesi için 8,6 milyon televizyon olmak üzere toplam 20,9 milyon yeni ürün satılması bekleniyor.

Ayrıca, Technomic adlı araştırma şirketinin verilerine göre, Şükran Günü’nden sonra en fazla yiyecek ve içecek tüketilen gün olan Super Bowl’da yaklaşık 14,5 milyon pizza, 1,3 milyar tavuk kanadı ve 1,2 milyar litre alkol tüketilecek.

BİLET FİYATLARI DA REKOR KIRDI
Santa Clara şehrindeki 75 bin kapasiteli Levi’s Stadyumunda oynanacak 50. Super Bowl’un bilet fiyatları da rekor kırıyor.

ABD’de en çok kullanılan online bilet satış sitelerinden StubHub’ın verilerine göre, mücadelenin ortalama bilet fiyatları 4.821 bin dolarla ABD tarihinde bir spor müsabakası için ödenen en yüksek ortalama ücret olarak tarihe geçti.

Bugüne kadarki en pahalı Super Bowl biletleri ortalama 3.649 dolarla 2011 yılında oynanan Packers-Steelers maçında satılmıştı.

NFL’in bu sezonki en başarılı müdafaa takımı Denver Broncos ile en başarılı hücum takımı Carolina Panthers’ın karşı karşıya geleceği 50. Super Bowl için şu ana kadar 5.000’in üstünde bilet satan StubHub, en ucuz bilet fiyatının yaklaşık 3 bin doları bulduğunu duyurdu.

Öte yandan, mücadele için şu ana kadar satılan en pahalı bileti ise 20.500 dolarla California’nın San Jose kentinden bir sporsever aldı. Analistler, bu rakamın maç saati yaklaştıkça 25 bine kadar yükselebileceğini öngörüyor.

Bununla birlikte, maçı stadyumda seyretmek için Santa Clara kentine geleceklerin ulaşım ve konaklama masraflarının kişi başına ortalama 7.300 doları bulduğu tahmin ediliyor.

30 SANİYELİK REKLAM 5 MİLYON DOLAR!
Super Bowl, NFL ile anlaşmalı olan NBC, CBS ve Fox kanalları tarafından dönüşümlü olarak yayınlıyor.

Bu yılki mücadeleyi canlı yayınlayacak CBS, yaklaşık 4 saat sürecek etkinlik boyunca göstereceği 30 saniyelik her reklam için ortalama 5 milyon dolarla bugüne kadarki en yüksek ücreti talep ediyor.

Bu rakam, geçen seneki karşılaşmayı yayımlayan NBC için yaklaşık 4,5 milyon dolar seviyesindeydi ve kanal reklam gelirlerinden yaklaşık 345 milyon dolar elde etmişti.

Amerika’nın en ünlü şarkıcı ve oyuncularının boy gösterdiği Super Bowl reklamları için yarım milyon daha fazla ücret talep eden CBS’in reklam gelirlerinin yaklaşık 385 milyon dolara ulaşması bekleniyor.

Bu arada, bu yılki maçın devre arasında Coldplay, Beyonce ve Bruno Mars gibi isimler sahne alacak. Ayrıca, maçın başındaki ulusal marşı da Lady Gaga’nın seslendirmesi bekleniyor.

BÖLGEYE MALİYETİ 8.6 MİLYOR DOLAR
Ürün satışları, reklam, bilet ve diğer gelirlerle birlikte 20 milyar doların üstünde iş hacmi yaratması beklenen 50. Super Bowl elbette bazı masrafları da beraberinde getiriyor.

Mücadeleye ev sahipliği yapacak Santa Clara, Super Bowl için yaklaşık 3,6 milyar dolar harcama yapacağını duyurdu. Şehrin masraflarının NFL tarafından karşılanacağı bildirildi.

Öte yandan, Santa Clara’ya yaklaşık bir saat uzaklıktaki San Francisco maçı yerinde izlemek için bölgeye akın eden Amerikalılar’a hafta boyu sürecek etkinlikler düzenledi.

Bu etkinlikler süresince sunulacak güvenlik ve ulaşım gibi ekstra kamu hizmetlerinin şehir yönetimine yaklaşık 5 milyar dolara mal olacağı öngörülüyor.

Kaynak: NtvSpor

- Sponsor Bağlantı -

SON HABERLER