Hackerler doping yapan futbolcuları açıkladı

Fancy Bears adlı hacker grubu geçtiğimiz sene 200 futbolcunun doping yaptığına ilişkin belgeleri ele geçirdiğini açıkladı.

Fancy Bears adlı hacker grubu, 2015-16 yıllarında 150’den fazla ünlü futbolcunun doping kullandığını belirtti. Grup, internet sitelerinden yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Dünya Dopingle Mücadele Ajansı’nın (WADA) belgeleri, 2015 yılında 150’den fazla futbolcunun dopingle yakalandığını ortaya çıkarıyor. Bir sonraki sene bu sayı 200 atlete yükselmiş.”

ONLARIN YALAN SÖYLEDİĞİNİ KANITLAYACAĞIZ

Sputnik’in haberine göre, Listede Arjantinli futbolcu Diego Milito, Carlos Tevez, Gabriel Heinze, Slovakyalı Martin Jakubko, Alman Mario Gomez, Hollandalı Dirk Kuyt, İtalyan Mauro Camoranesi gibi isimlerin olduğu aktarılırken Hackerler, “Futbolcular ve yetkililer, bu sporun dopingden arındırılmış olduğunu söylüyor. Bizim ekibimiz ise bu iddiaları bir mücadele olarak gördü ve şimdi onların yalan söylediğini kanıtlayacağız” açıklamasında bulundu.

​Ayrıca, grubun iddiasına göre 2010 Dünya Kupası’nda da tam 25 futbolcu TAK (Tedavi amaçlı ilaç kullanım) kullandı.

Fancy Bears geçen sene de WADA’nın çok sayıda gizli dökümanını ele geçirerek, aralarında Rafael Nadal ve Serena Williams gibi ünlü tenisçilerin de yer aldığı çok sayıda atletin, “tedavi amaçlı kullanım” programı altında yasaklı madde kullandığını ortaya çıkarmıştı.

O BELGELERDE ARDA TURAN’IN DA ADI GEÇİYOR

Öte yandan Fancy Bears’ın yayınladığı yeni belgelerde Arda Turan’la ilgili yazışmaların da yer aldığı aktarıldı.

Yazışmalarda, Türkiye Futbol Federasyonu’nun (TFF), FIFA anti-doping ajansına Arda Turan’la ilgili gönderdiği sağlık raporu ve terapötik kullanım istisnası başvurusunun bulunduğu belirtildi.

CNN Türk’ün aktardığına göre sızdırılan yazışmalarda Arda Turan’ın sırtındaki bir problemle ilgili olarak tedavisinde triamcinolone kullanılmasıyla ilgili talep yer alıyor.

ARDA TURAN YASAKLI İLACI KULLANMIYOR

Eklenen raporda Arda Turan’ın sırtındaki problemler için tüm yöntemlerin kullanıldığı ancak sonuç alınmadığı belirtilirken son seçenek olarak sözü edilen “Triamcionolon” etken maddesini içeren müdahaleye ihtiyaç duyulduğu belirtiliyor.

TFF ve Arda Turan yasaklı olan bu ilacı kullanmıyor.

Önce durumu FIFA’ya bildirerek tedavi amaçlı kullanım için izin istiyor.

BAŞVURUNUN SONUCU BİLİNMİYOR

Yazışmalarda ise sorunun gerçekten “Triamcionolon” kullanımını gerektirip gerektirmediği tartışılırken bu konuyla ilgili bir karar verilmesi isteniyor.

Sızdırılan bilgilerde başvuru sonucuna dair bir bilgi ise yer almıyor.

Arda Turan’da bel fıtığı olduğu, ameliyat olmadığı için de bu sorunun yıllardır devam ettiği daha önce basında yer almıştı.

Kaynak: Odatv

- Sponsor Bağlantı -

SON HABERLER