26 Şubat 2024 Pazartesi

Süper Lig TV nedir? Nasıl izlenir?

TFF’nin yeni yayıncı kuruluşun belirlenmesi amacıyla açtığı yayın ihalesine teklif verdiği iddia edilen Saran Grup’un teklif içeriğini gazeteci Serdar Ali Çelikler açıkladı.

Serdar Ali Çelikler bugün Habertürk gazetesinde kaleme aldığı yazısında yeni yayın ihalesi ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Serdar Ali Çelikler’in bugün yayınlanan Süper Lig TV nedir yazısında teklif detayları hakkında bazı bilgiler paylaştı. Yazının ilgili kısmı;

TFF’yi şaşırtan tek farklı teklif ise Saran Grubu’ndan geldi. Onların teklifi anlatılanlardan farklı. Teklifi basitçe izah edeyim:

Saran dedi ki:

• Bir Süper Lig TV kurayım. Bu kanalın sahibi Kulüpler Birliği olsun.

• Bu kanal için bu sene (ilk sezon) için 100 milyon dolar garanti ediyorum. Meblağ bu rakamın üstüne çıkarsa kalan kısmın büyük bir kısmını kulüpler aralarında (raitinge ya da şampiyonluk sayılarına ya da puan durumuna göre) paylaşsın. Küçük meblağ benim olsun.

• Bu TV, kutu falan satmasın. Zaten kutu satan ve bu işi isteyen 2 platform var. beIN ve Tivibu. Ben, Süper Lig TV’nin operatörü olarak beIN’e ve Tivibu’ya diyeyim ki “Maç yayınları için bize bir kanal açarsan bunun için bize ne kadar ödersin? Her ikisi de ödeme yapar ve yayınları ister.

• Ayrıca başka digital platformlar var. Misal Exxen ile yapılan Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi ortaklığı gibi. Diyelim ki Exxen, Süper Lig yayınlarını da istedi. Bunu da ayrı bir paket olarak izleyicilerine sundu. Diyelim ki kişi başı 90 TL’ye paketi sattı. Gelirlerinin yüzde 80’i Süper Lig TV’ye dolayısıyla kulüplere gider. Exxen yüzde 20’sini alır. Bu gibi teklifler HBO’dan Netflix’e; Turkcell TV’den Vodafone TV’ye kadar her digital platform için geçerli.

• beIN 1 milyon aboneye hitap ediyor. Bu sistemle diğer platformlar da işin içine katılacağından erişim sayısı da artacak. En az 3-4 milyon kişiye ulaşılır.

• Yurtdışı pazarlamasını da Süper Lig TV kendisi yapar.

• Burada doğru anlatılması gereken konu kulüplerin kutu falan satmayacağı. Zaten kutu satan platformlara (Tivibu-beIN-DSmart) ve kutusuz digital platformlara kanal açma teklifiyle gidileceği. Böylece Süper Lig yayınları en az 5-6 platformda yayında olabilecek.

Serdar Ali Çelikler’in bugün Habertürk gazetesinde kaleme aldığı yazının tamamını okumak için TIKLAYINIZ

- Sponsor Bağlantı -
- Sponsor Bağlantı -

SON HABERLER