Taha Akgül olimpiyat şampiyonu oldu!

Taha Akgül Brezilya’nın Rio de Janeiro kentindeki Carioca Arena’da düzenlenen serbest stil 125 kiloda Olimpiyat şampiyonu olarak altın madalya kazandı.

Brezilya’nın Rio de Janeiro kentindeki Carioca Arena’da düzenlenen serbest stil 125 kilo ikinci tur müsabakasında, milli güreşçi Taha Akgül ile Moğol sporcu Chuluunbat Jargalsaikhan karşılaştı.

İlk turu maç yapmadan geçen Taha Akgül, ikinci turda Jargalsaikhan’ı sayı üstünlüğüyle mağlup ederek adını çeyrek finale yazdırdı. Taha Akgül, çeyrek finalde Belaruslu İbrahim Saidau’u 11-0 mağlup ederek yarı finale yükseldi. Taha Akgül yarı finalde Ermeni güreşçi Levan Berianidze’i de 8-1 yenerek adını finale yazdırdı. Finalde karşılaştığı İranlı güreşçi Komeil Ghasemi’yi 3-1 yenen Taha 2016 Rio olimpiyatlarında ilk altın madalyamızı kazanan sporcumuz oldu.

Rio Olimpiyat Oyunları serbest stil 125 kilo finalinde altın madalyakazanan milli güreşçi Taha Akgül, madalyasını son dönemde meydana gelen terör olaylarında hayatını kaybedenlere adadığını söyledi.

ŞEHİTLERİMİZE ADIYORUM

Rio Olimpiyat Oyunları güreş branşında serbest stil 125 kilo finalinde İranlı Komeil Ghasemi’yi 3 – 1 yenen Taha Akgül,Türkiye’ye ilk altın madalyayı kazandırdı. Madalya töreni sonrası açıklamalarda bulunan Taha Akgül, “Madalyamı Van, Elazığ ve Gaziantep’te hayatını kaybeden şehitlerimize ve 15 Temmuz’da kendini tankların ve mermilerin önüne atan vatandaşlarımıza adıyorum. 15 Temmuz’da tankların, mermilerin önlerine atlayarak ülkeyi kurtarmasalardı biz olimpiyatlara gelemeyecektik. O gece biz de meydanlara indik. Allah’a hamdolsun, malum süreç başarısızlıkla sonuçlandı. Ülkemiz bunun üstünden geldi. Zor bir dönemden geçen Türkiye’nin olimpiyatlarda alınacak başarılara ihtiyacı var. Türkiye’yi en iyi şekilde temsil ettiğim için çok mutluyum” diye konuştu.

- Sponsor Bağlantı -

SON HABERLER