28 Şubat 2024 Çarşamba

Tasarruf değil israfı önleyeceğiz

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Lig Radyo’da Mehmet Ayan’ın sorularını yanıtladı. Galatasaray’da futbolun yıllık giderinin 120 milyon Euro olduğunu belirten Özbek, “40 milyon da amatör şubeler var. 160 milyon Euro eder. Türkiye’deki kulüplerin tamamı zarar ediyor. Geçmişten gelen ağır kontratlar, hesapsız harcamalar, yanlış yatırımlar Galatasaray’ı banka finansmanına sokmuş. Biz banka borçlarımız itibariyle senede 25 milyon dolara yakın faiz ödüyoruz. Hesaplar dengedeyken 25 milyon dolar açık veriyoruz. Ayrıca piyasalarda sadece TL çerçevesinde borçlanmıyorsunuz. Oradan da 10 milyon dolar kur farkı geliyor. Bunu kontrol edemezsiniz. Dolayısıyla bu sürdürülemez bir şey. Banka borçları artmıyor, artması mümkün de değil. Maliyet açısından faizlerin sıçramasıyla kısmen artmıştır. Galatasaray’ın 210 milyon dolar kredi limiti var. O limit geldiğimizde doluydu. İsteseniz de bu borcu arttıramazsınız. Kota şu anda dolu. Bir damla dahi kabul etmiyor. Bu 210 milyon dolar, temliklerle teminat altına alınmıştır. Galatasaray’ın borcu sabit. Bankaya gittiğinizde ‘Teminat olarak ne vereceksin?’ diyor. 2023’e kadar tüm gelirler temlik verilmiş. 215 milyon dolar borcumuz var dediğimiz zaman 400 milyon dolara yakın da temlik verilmiş” dedi.

Kulüpte tenkisatın devam edeceğini söyleyen Özbek, “Bu, tasarruf değil, israfı önleme şeklinde yapılacak. Çalışanları verimli kullanmak suretiyle bir tensikata gidilecek. Sporcular hariç 500 kişiye maaş ödüyoruz. Her ay 8 milyon TL’ye yakın vergimiz var. Yıl bazına vurduğumuzda yaklaşık 100 milyon TL yapıyor. Her ay da yaklaşık 3 milyon euroya yakın sabit maaş ödüyoruz. Futbola girdiğimiz zaman her ay 6 milyon euro gibi bir para ödenmesi lazım. Vergi borçlarının büyük bir kısmı geçmişten gelen yapılandırmalardır. Galatasaray’ın devlete vergi borcu yok” derken “Geçmişteki harcamaları araştırıyoruz. Yakın zamandan geriye ne kadar gidebiliyorsak gideceğiz. Benim hedefim 20 yıl. Buradaki maksat geçmişte yapılan usullü usülsüz harcamaların araştırılması. Bana 100’e yakın kişi imzalı mektup verdi. Ben buna başkan olarak sağır kalamam. Kuşku duyan insanların arınması için bunun yapılması lazım. Bunu halının altına süpürürsek endişe artarak devam eder. Onun için hem iç barışa hizmet edecek hem de insanları aklayacak bir sisteme ihtiyaç var. İki uluslararası firmayla görüşüyoruz” ifadesini kullandı.

FFP’de sıkıntı belliydi

Özbek, UEFA ile finansal fair play’de sıkıntı yaşayacaklarının belli olduğunu belirterek “UEFA’nın FFP dolayısıyla ceza verdiği görülmemiş. Dolayısıyla reaksiyonlarının ne olacağını bilmiyorduk. Ceza almadık, gelinen mali kriterler çerçevesinde ceza tavsiye ediliyor. 23 Şubat’taki mahkemede belli olacak. 2014’teki anlaşma çerçevesinde geldiğimizden beri bunun farkındaydık. Ama yapabileceğimiz bir şey yoktu çünkü şampiyonluğa gidiyorduk. 2013-14’te 70, 2014-15’te 55 milyon Euro zarar ettik. Bu sezon 6 aylık dönemde yapacağımız zarar 26 milyon Euro. Galatasaray şartlar ne olursa olsun şampiyonluğa oynamak, her sene Avrupa’ya gitmek zorunda. Galatasaray’da yıldız yok mu? Podolski’yi getirdik, sözleşmeleri yeniledik. Galatasaray’ın başarısı için uğraşıyoruz. Taraftarımız bizi yanlış anlamasın” diye konuştu.

Everton’a 18 milyon Euro bonservis bedeliyle transfer olan Oumar Niasse için “Hamza Hoca istiyordu. Başvurduk ama Lokomotiv satmadı. Kiralayalım dedik yine vermediler. En son bizden yüksek bonservis bedeli istediler. Bütçemiz müsait olmadığı için transfer yapılmadı. Niasse iyi bir futbolcu. Bunu da bugün kanıtlamıştır. Şartlar uysaydı alacaktık” diyen Özbek, Jem Paul Karacan ile Bursaspor ile yapılan anlaşmadaki 50 bin Euro’luk satış opsiyonu için “Bazen tazminat davalarına 1 lira koyuluyor. Bunda bir mesaj aramak lazım. Jem bizim sporcumuz ve kiraladık. Orada bir rakam olması lazım. 1 lira mı koysaydık? Bunlara takılmamak lazım. Öküzün altında buzağı aramayalım” dedi.

Türkiye Kupası göndermesi

Türkiye Kupası için “Bazı kulüpler kupada kar-zarar hesabı yapsa da ben yapmıyorum. Biz bir şov yapıyoruz. Bu şovun çeşitli seansları var. Türkiye Kupası da bunlardan biri. Eleme usulü var. Taraftara da seyir zevki veriyor. Ben böyle bakıyorum. Ticari yanı da düşünülüyor tabi ama seyirciye seyir zevki vermek çok önemli. Türkiye Kupası, ligin yanında ikinci seviyede kalsa da bazı futbolcularımızı deneme fırsatı veriyor. Bu bakımdan da çok önemli” diyen Özbek, maç başı ücretlerini kaldıracaklarını anlattı: “Futbolcuları transfer ettiğimiz zaman başarıya odaklı maaşlarını tespit ediyoruz. Transfer edildiği zaman futbolcu parayı hangi şartlarda alacağı biliyor. Kulüplerin maddi sıkıntıları maç başı paralarını tartışmaya açtı. Sporcular ise bunu gelir olarak gördükleri için onlar açısından da demotive edici olabilir mi diye düşünmek lazım. Yeni yaptığımız kontratlarda maç başı ücreti yok.”

Mustafa Denizli’nin göreve davet edilmesi kararının yönetim kurulunda oy birliğiyle alındığını altını çizen Galatasaray Başkanı, “Yönetimin içinde hiçbir kişi Mustafa Hoca’nın gelişine itiraz etmemiştir” derken kulübün elindeki gayrımenkuller için şu bilgileri paylaştı: “Otelin arazisinde bir çadırımız vardı. Arsanın değeri yaklaşık 20-25 milyon dolar civarıydı. Biz bunun üzerine 10 milyon dolar daha harcıyoruz. 200 odalı 5 yıldızlı otel yapıyoruz. Ekspertiz değeri 140 milyon dolar. Bir varlık yaratıyorsunuz. Bu her zaman bir teminat niteliğindedir. Aynı şeyi Riva’da da yapıyoruz. Riva 250 milyon dolar mertebesinde. Bunu geliştirdiğiniz zaman Galatasaray’a 600 milyon dolar olarak geri dönüyor. Florya yaklaşık 80 dönümlük bir arazi. Bunun 23 dönümü Galatasaray’ın tapulu malı. 44 dönümü hazinenin, geri kalanı GSGM’nin. Sportif faaliyetler için ayrılmış bir alan olduğundan isteseniz de bir gayrimenkul geliştirmesi yapma şansınız yok. Havalimanı kalktıktan sonra yeni bir planlama yapılacak. Galatasaray’ın menfaatlerini koruyacak şekilde hareket edeceğiz. Ada konusunda hukuki işlemler yürüyor. Galatasaray’ın patronu genel kuruldur. İradesini de belli etmiştir.”

Neden yeni spor salonu?

Özbek, Türk Telekom Arena’nın yanına planlanan spor salonuna neden ihtiyaç duyulduğu sorusuna “Şu an bölünmüş bir haldeyiz. Bu salon, kompakt bir yönetimi beraberinde getirecek. Muazzam bir de tasarruf sağlayacağız. Spor salonu modern ve tüm branşların aynı yerde çalışabileceği bir yapı olacak. Ayrıca ticari yönüne bakınca cepten para çıkmadığı gibi cebine de para kalıyor. Abdi İpekçi’de devam edeceğiz demeyi anlamsız buluyorum” yanıtını verdi.

Kaynak: Lig Radyo

- Sponsor Bağlantı -
- Sponsor Bağlantı -

SON HABERLER