Yeni sigara fiyatları belli oldu

Sigaraya uygulanan vergi artışı sonrası yeni sigara fiyatları belli oldu. Zamlar sonrasında sigara fiyatları 50 kuruş ile 2 lira arasında artış gösterecek.

Cumhurbaşkanlığı kararıyla 14 liranın altında satılan tüm sigaraların vergilerine zam yapıldı. Piyasada 14 lira ve üzerinde fiyatlarla satılan sigaralar vergi zammından etkilenmedi. Dolayısıyla 14 lira üzerinde satılan sigaralara vergi nedeniyle bir zam yapılması gerekmiyor.

Yeni vergi zamları nedeniyle piyasada 11 ila 13.5 lira arasında satılan sigaralara 50 kuruş ila 2 lira arasında değişen tutarlarda zam gelecek ve en düşük sigara 2 lira artışla 11 liradan 13 liraya çıkacak.

Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Cumhurbaşkanı kararıyla sigara ve tütün ürünlerindeki asgari maktu Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarına yüzde 17.2 oranında zam yapıldı. Yeni zamlarla 1 dal sigaradan (paket içerisindeki 1 adet sigara) alınan asgari maktu ÖTV tutarı 0.3899 kuruştan 0.4569 kuruşa, paket başına tutar da 7.798 liradan (yaklaşık 7 lira 80 kuruş) 9.138 liraya (yaklaşık 9 lira 14 kuruş) yükseldi. Sigaradan alınan yüzde 67’lik nispi ÖTV ile paket başına alınan 0.4539 liralık maktu vergide değişiklik yapılmadı.

Yeni zamlarla birlikte piyasada bugüne kadar 11 liradan satılan en ucuz sigaranın KDV dahil toplam vergi yükü 9 lira 93 kuruştan 11 lira 27 kuruşa yükseldi. Yani vergi yükü, satış fiyatının da üzerine çıktı. Yeni vergilerle bu sigaranın piyasada sıfır kar marjına yakın bir fiyatla satılabilmesi için en az 2 lira zamla 13 lira olması gerekiyor. Aynı şekilde 13.5 liraya kadar olan tüm sigara fiyatlarına zam yapılması gerekiyor. Buna karşılık zamma rağmen 14 lira ve üzerindeki sigaraların hiç birinde vergi yükü artmadı.

Kaynak: Sözcü

SİGARA İNSAN SAĞLIĞINDA CİDDİ TAHRİBATA YOL AÇAR. SİGARA TÜKETMEYİNİZ.

SİGARAYI BIRAKMAK İÇİN ASLA GEÇ DEĞİLDİR. TELEFONUNUZDAN HEMEN ŞİMDİ 171‘İ ARAYARAK BU KONUDA DESTEK TALEP EDEBİLİRSİNİZ.

- Sponsor Bağlantı -

SON HABERLER