26 Mayıs 2024 Pazar

Yağlı güreşlerde 250 güreşçi yarıştı

Bu yıl 13 kategoride yapılan güreşlere farklı illerden toplam 250 güreşçi katıldı.

    Silivri Belediyesi Geleneksel Yenici Mehmet Yağlı Pehlivan Güreşleri, Kavaklı Ek Hizmet Binası’ndan kortej yürüyüşü ile başladı. Tarihi Kırkpınar davulcuları eşliğinde gerçekleşen kortej, yağlı güreşlerin yapılacağı Kavaklı Mahalle Stadı’nda sona erdi.

 
    Uzun yıllar güreş müsabakalarına katılan ve altın kemeri bulunan Lütfü Arıcıoğlu’nun Güreş Ağalığını yaptığı yağlı güreşler, yoğun katılımla gerçekleşti. 13 kategoride 250 güreşçinin katıldığı müsabakalarda Başpehlivanlığı Güngör Ekin kazandı.

    IŞIKLAR: ATA SPORU BİZİ BİZ YAPAN DEĞERLERDEN BİRİDİR
    Saygı duruşu ve okunan İstiklal Marşı’nın ardından açılış konuşmasını yapan Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar, “Bir geleneği devam ettirmek istiyoruz. Ata sporumuz olan bu geleneği, göreneği modernleştirerek, kurumsallaştırarak devam ettirme çabasına biz de Kavaklı’dan katkı sağlamak istedik.” diyerek şöyle konuştu:
    ”Bu spor, bizi biz yapan değerlerden biridir. Bu geleneği yıllarca yaşatma gayretiyle çabalayan merhum Hasan Geyiktepe Ağabeyime, Süleyman Kaplan’a, İsmet Kirazpınar’a ve belediyedeki ekip arkadaşlarıma da huzurlarınızda teşekkür ediyorum. 
    Bu geleneğin yaşatılmasına katkı sağladığınız için sizlere de ayrıca teşekkür ediyorum. Beldeler kapatılmadan önce başlatılan bu geleneğin sürdürülmesi kararlılığındayız. Merkezimize bağlanan yedi beldemiz de, kendine has geleneklerini yaşatma çabası içerisindeydiler. Biz tüm beldelerimizde bu geleneklerimizi yaşatmayı sürdürüyoruz. Çünkü bu gelenekler bizi biz yapıyor.
    Bizi Türkiye’nin aydınlık yarınlarına, refaha, zenginliğe ayrıştırmadan götürebilecek en önemli unsur, gelenek ve göreneklerimize sahip çıkmaktır. Sporun birleştirici bir yanı vardır. Burada mücadele edecekler, sonra da el sıkışıp ayrılacaklar. Biz de onları tebrik edeceğiz. İşte bizim geleneğimizin güzelliği de burada. Hepinize tekrar hoş geldiniz diyor, iyi eğlenceler diliyorum.” 

    13 KATOGORİDE 250 GÜREŞÇİ
    13 kategoride gerçekleşen müsabakalar Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar’ın ev sahipliğinde gerçekleşirken, Silivri Kaymakamı Ahmet Mesut Demirkol, Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci, CHP Silivri İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri, AK Parti Silivri İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri, çevre ilçelerin İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri, oda başkan ve yöneticileri, köy ve mahalle muhtarları, çevre il ve ilçelerin güreş ağaları, yüzlerce davetli, basın mensupları ve birçok vatandaş ilgiyle izledi. 
    Silivri Belediyesi bandosunun çaldığı şarkı ve marşlarla büyük bir coşkunun yaşandığı müsabaka alanında, Silivri Romanlar Kültür ve Dayanışma Derneği’nin dans ekibi de gösterileriyle renk kattı. Yağlı güreşlere katılan herkese birçok ikramda bulunuldu. 

    KADIN GÜREŞÇİLER İLGİYLE İZLENDİ
    Silivri Belediyesi Geleneksel Yenici Mehmet Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin bu yıl Bulgaristan’dan gelen misafir grupları da vardı. 
    Gruplar arasında bulunan Avrupa Güreşler Müsabakalarında derece sahibi olan iki genç kadın, gösteri güreşi gerçekleştirdi. Kısa süren müsabaka ile bir ilk gerçekleşirken, kadınların güreşi de ilgiyle izlendi. 

    ARICIOĞLU YENİDEN AĞA SEÇİLDİ
    Silivri Belediyesi Geleneksel Yenici Mehmet Yağlı Pehlivan Güreşleri’nin bu yılki Güreş Ağası olan Lütfü Arıcıoğlu, gerçekleştirilen açık arttırmada 15 bin liraya yeniden ağa seçildi.
    Ağalık kupasını Silivri Kaymakamı Mesut Demirkol, Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar ve Avcılar Belediye Başkanı Mustafa Değirmenci’nin elinden alan Ağa Arıcıoğlu, daha sonra sahada şeref turu attı. 

    GÜREŞ ŞAMPİYONLARI MADALYALARINI PROTOKOL ÜYELERİNDEN ALDI
    Güreşlerde dereceye giren pehlivanlara ödülleri, protokol üyeleri ve güreşlere katılan güreş ağaları tarafından verildi. 
    Dereceye giren pehlivanlara birçok kişi ve kuruluş tarafından da çeşitli ödüller verildi. Başpehlivanlığı kazanan Güngör Ekin’in madalyasını Silivri Kaymakamı Mesut Demirkol ve Silivri Belediye Başkanı Özcan Işıklar birlikte takdim ettiler. Başkan Işıklar, program sonunda tüm sponsorlara da şilt takdim ederek teşekkür etti.
    
    DERECEYE GİREN SPORCULAR
    Minik -1: Birinci; Murat Bektaş, İkinci; Aliş Aliş, Üçüncü Eren Cocan, Üçüncü Ali İhsan Altıntaş
    Minik- 2: Birinci; Mücahit Dağcı, İkinci; Hamza Yüksel, Üçüncü; Uğur Lafcı, Üçüncü Abdulsamet Gündoğdu
    Teşvik- 1: Birinci; Hamza Güneysu, İkinci; Esat Yıldız, Üçüncü; Mücahit Cin, Üçüncü; Ali Sarkaya
    Teşvik- 2: Birinci; Onur Meşeduzu, İkinci; Emre Sulun, Üçüncü; Muzaffer Sülün, Üçüncü; Mustafa Hüseyin
    Tozkoparan: Birinci; Ümit Cin, İkinci Muhammet Altın, Üçüncü Harun Aksu, Üçüncü Muhammed Ali Çolak
    Ayak: Birinci; Tuncay Tacer, İkinci; Yiğit Gider, Üçüncü; Muhammed Gümüş, Üçüncü Ferdi Zengin
    Deste (Küçük): Birinci; Özkan Yılmaz, İkinci; Nedim Anılgider, Üçüncü Umut Geleç, Üçüncü Suat Süren
    Deste (Büyük): Birinci; Samet Seymen, İkinci; Hakan Topçu, Üçüncü Yasin Has, Üçüncü Kadircan Güz 
    Küçük Orta Küçük Boy: Birinci Temel Aslan, İkinci Umut Vardar, Üçüncü Ünal Ünlü, Üçüncü Ercan
    Küçük Orta Büyük Boy: Birinci İsmet Karabulut, İkinci Burak Kaya, Üçüncü İbrahim Yanık, Üçüncü Tansel Umut
    Büyük Boy: Birinci Ender Akdiş, İkinci Soner Toto, Üçüncü Erdem Uygun, Üçüncü Aydın Alimoğlu
    Başaltı: Birinci Kaan Kaya, İkinci Mesut Özgür, Üçüncü Rıdvan Kara, Üçüncü Aydın Koçyiğit, 
    Baş: Birinci Güngör Ekin, İkinci Recep Kara, Üçüncü Gökhan Arıcı, Üçüncü Şaban Yılmaz

- Sponsor Bağlantı -
- Sponsor Bağlantı -

BANKO İDDAA TAHMİNLERİ