29 Şubat 2024 Perşembe

3 Temmuz’dan daha tehlikeli bir süreç geliyor

“Daha yapacak çok işimiz var”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören aday olacağını yineledi, projelere hız verdiklerini belirtti.
– Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, kulüplerin mali durumlarının iyi olmadığını belirterek, “Çarşamba günü UEFA lisanslarıyla ilgili son kararlar verilecek. Bu lisansları alamayan birkaç kulüp çıkacak. İki veya üç kulübümüzü bu tehlike bekliyor” dedi.
Demirören, Lig TV’de katıldığı programda yaptığı açıklamada, kulüplerin mali yapıları nedeniyle Türk futbolunu, 3 Temmuz sürecinden daha tehlikeli bir sürecin beklediğini ifade etti.
Bazı kulüplerin Avrupa kupalarına katılamayacak durumlara geldiğini anlatan Demirören, şunları kaydetti:
“Maalesef kulüplerimizin durumları iyi değil. Çarşamba günü UEFA lisanslarıyla ilgili son kararlar verilecek. Bu lisansları alamayan birkaç kulüp çıkacak. İki veya üç kulübümüzü bu tehlike bekliyor. Aldığımız haberler var, kulüplerle görüşüyoruz. Bir de ulusal kulüp lisansı var. Bunu alamayacak Süper Lig ve PTT 1. Lig kulüpleri de bulunuyor maalesef. İnanın kulüplerimiz Avrupa’ya gidemeyecek durumlara geliyorlar. Şimdiden medyada transferleri okuyoruz. Oyuncusunun maaşını ödemiyor, transfer okuyoruz. UEFA bunları çok yakından izliyor. Biz federasyon olarak şartları uyuyorsa, yardımcı oluyoruz ama lisansı verememe durumumuz var.”
Yıldırım Demirören, Beşiktaş ve Trabzonspor’un UEFA’yla anlaşma yaptıklarını ve kontrol altında bulunduklarını belirterek, “Bursaspor’un zaten cezası var, kontrol altında. Galatasaray da kontrol altında ve bildiğim kadarıyla bir tehlikesi bulunmuyor. Fenerbahçe de kontrol altına girecek. Bizim yardımımız olur ama sadece cezanın uygulayıcısı oluruz. Karar UEFA’nındır. İnşallah CAS’tan Bursaspor için olumlu bir karar çıkar” diye konuştu.

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, seçimin haziran ayı sonuna kadar yapılacağını söyledi, “Seçilene kadar projelerimiz var. Dün gelmiş gibi çalışıyoruz. Yarın gidecekmiş gibi de hazırlıklıyız. Bir çok hizmet yaptık ve yapacağımız daha çok işimiz var” dedi.

Lig TV’de yayınlanan Pazartesi Gecesi Futbolu’nda Şansal Büyüka’nın konuğu olan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demiören aday olacağını yineledi. Demirören, “Başkan adaylığımda bir değişiklik yok. Biz zaten başkanız ve seçim gününe kadar da bunu değiştiremeyiz. Seçilene kadar projelerimiz var. Dün gelmiş gibi çalışıyoruz. Yarın gidecekmiş gibi de hazırlıklıyız. Seçim Haziran sonuna doğru olur. Biz çok hizmet yaptık. Daha yapacak çok işimiz var. TFF genel kurulu öncesi kulüplerden destek alıyorum. Aday çıkabilir ama benim kendime güvenim tam“ dedi.

Dünya’da ilk 3’te

Riva’nın futbol vadisi olacağının altını çizen Demirören, “Bu tesisimiz dünyada ilk 3’e girer. Sayın Platini Allah kısmet ederse buraya gelecek. Tesisi anlatan kataloğumuzu dünyanın tüm federasyonlarına gönderdik. Projelerimiz devam ediyor. Spor lisemiz, huzur evimiz. Sahalarımız yapılmaya devam ediyor. Bin 500 kişilik konferans salonu,100 odalık otel ve ayrıca bir konferans salonu yapacağız” dedi.

Tesisin açıldığından bu yana 10 bin geceleme yapıldığını belirten Yıldırım Demirören, “Tüm milli takımımız burada kalabiliyor. Aklınıza gelecek tüm milli takımlarımız. Bunun karşısına yapacağımız otele de Anadolu’dan gelecek takımlarımızın kullanımına açacağız” diye konuştu.

UEFA çok beğendi

Riva’ya UEFA’dan ziyaretler olduğunu vurgulayan Yıldırım Demirören “Bayıldılar. ‘Biz böyle bir şey görmedik’ dediler. Cüneyt Çakır bana bir şey anlattı; ‘Biz eskiden Avrupa’da geriden başlardık hakemlere karşı. Artık biz onların önündeyiz. Hem tesisleşmeyle hem de profesyonel hakemlikle birlikte onların önüne geçtik.’ Bizim işimiz bu. Federasyonun hedefi bu” ifadelerini de kullandı.

Milli Takım stratejilerinde değişiklikler yaptıklarını kaydeden Demirören şöyle devam etti:

“Alt yapıya dönük çalışmalar yapıyoruz. Spor liselerinin sayısını artırmamız lazım. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesine almalıyız bu okulları. Gençlerimiz belli bir yaşa gelince veliler eğitimi tercih edip futbolu bırak diyor. Almanya’da dersi kaçırıp maça giden öğrenci akşam gelip dersini veriyor. Bu sistemi hazırlamaya çalışıyoruz.Ama bunlar zaman alacak”

Mali kriterler önemli

Mali kriterler konusunda çok önemli açıklamalarda bulunan Yıldırım Demirören kulüpleri zor günlerin beklediğini dile getirdi.

Demirören, “Vergi, çalışan borcu olan kulüplere cezalar vereceğiz. Çarşamba günü UEFA lisansı için son kararları verecek. 3 kulübümüz bu lisans için tehlikede. Bizim aldığımız haberler var, kulüplerle görüşüyoruz. Bir de kulüp lisansı var. Bunu alamayanlar da liglere katılamayacak. Göksel Gümüşdağ da kulüp başkanlarına bu konunun hassasiyetini anlatıyor. Şimdiden medyada transferleri okuyoruz. Oyuncusunun maaşını ödemiyor transfer okuyoruz. UEFA bunları çok yakından izliyor ”dedi.

Demiören takımlar hakkında ise şu yorumları yaptı: “Beşiktaş ve Trabzonspor anlaşmalarını yaptı. Bursaspor kontrol altında. Galatasaray da kontrol altında ama bir tehlikesi bulunmuyor. Fenerbahçe de Avrupa’ya gideceği içn kontrol altına girecek. Bizim yardımımız olur ama karar UEFA’nındır. Biz sadece uygulayıcı oluruz. Bursa’nın cezasının kalkma durumu yok. İnşallah CAS’tan güzel bir karar çıkar.”

- Sponsor Bağlantı -
- Sponsor Bağlantı -

SON HABERLER