14 Nisan 2024 Pazar

2005-2006 sezonu inceleme altında

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, şike soruşturması kapsamında arama yapmak için sabah saatlerinde Florya Metin Oktay Tesisleri’ne geldi. Ancak buradaki tadilat nedeniyle belgelerin TT Arena Stadı’nda olduğunu öğrenen polis ekipleri arama yapmak üzere stada gitti. Ayrıca Galatasaray Sportif Direktörü Bülent Tulun’un evinde de arama yapıldı. Tulun arama sonrası polisler tarafından Türk Telekom Arena Stadı’na getirildi ve arka kapıdan içeri sokuldu.

Yapılan aramaların “şike soruşturması” kapsamında savcı Mehmet Berk’in talimatıyla ilgili yapıldığı öğrenildi.

2005-2006 SEZONU İNCELEME ALTINDA

Galatasaray’ın şampiyonluğu ile sonuçlanan Süper Lig’deki 2005-2006 sezonunun tüm maçları savcılık tarafından inceleme altına alındı. Bilindiği gibi o sezon son haftaya averajla Galatasaray’ın önünde lider olarak giren Fenerbahçe 16 dakika uzayan maçta Denizlispor ile 1-1 berabere kalmış ve ezeli rakibine şampiyonluğu kaptırmıştı. Bu karşılaşma ile ilgili başta Fenerbahçe Kulübü başkanı Aziz Yıldırım olmak üzere çeşitli çevreler Galatasaray’ın Denizlispor’a teşvik primi gönderdiği iddiasında bulunmuştu. Hatta şike soruşturmasında tutuklanan Aziz Yıldırım, savcı Mehmet Berk’e “Size o sezonun son 6 haftasında neler oldu anlatayım” demişti.

Önceki gün bu konu hakkında ifade veren gazeteci Tahir Kum, elinde teşvik primi ile ilgili Galatasaray Kulübü içindeki yazışmaların olduğu gerekirse bunları savcılığa verebileceğini ifade etmişti.

BELGELER ARANIYOR

Emniyet güçleri, 2005-2006 sezonunun 34. haftasında Fenerbahçe’nin Denizlispor ile karşılaştığı maçla ilgili belge arıyor. Ayrıca söz konusu karşılaşma ile ilgili Galatasaray’ın Denizlispor’a 1,5 milyon dolar teşvik primi verdiği iddiası araştırılıyor.

ARAMALARDA İKİ AYRI NEDEN VAR

Sabah saatlerinde Galatasaray Kulübü’nde yapılan aramalarda iki ayrı neden var. 1) 2007 yılında Bülent Tulun’un dönemin başkanı Özhan Canaydın’a yazdığı mektup. Mektupta “Sayın Başkanım, transferlerde usulsüzlük var, paralar boşa harcanıyor” yazdığı öğrenildi. 2) Gazeteci Tahir Kum’un, savcı Mehmet Berk’e 2006 yılında oynanan Denizlispor – Fenerbahçe maçı ile ilgili söylediklerinin “ihbar” kabul edilerek soruşturmaya Galatasaray Kulübü de dahil oldu. Bu nedenle de gerekli belgeleri almak üzere sarı-kırmızılı kulüpte Bülent Tulun’un evinde aramalar yapıldı.

Bu arada bir iddia da aramaların Bochum Savcılığı’nın geçen yıl başlattığı ‘Bahis skandalı’ ile ilgili olduğu yönünde.

İşte Sedat Doğan’ın açıklamaları: “Sabah güvenlik güçlerinden Bülent Tulun’a görüşme teklifi geldi. Bülent Tulun aleyhinde herhangi bir tutuklama – gözaltı yok. Tanık sıfatında ifadesine başvuruldu. Daha önce 2007 tarihinde yazılan bir belge ile ilgili bilgi veriyor. Biz de Galatasaray Kulübü olarak emniyete ve savcılığa yardımcı olmak isteğindeyiz. Arama emri olmamasına rağmen polisleri Türk Telekom Arena’ya davet ettik. Bülent Tulun, dün yeni bir eve taşındı. Ancak yine polislerde arama kararı olmamasına rağmen Bülent Tulun polisleri evine davet etti. Kulübün iç işleri ile ilgili bir durum. Bu şike ile ilgili bir belge değil. Tamamen kulübün iç işleri ile ilgili. Bu olayın yasayla da alakası yok. Yazılan bir belge var. O belgeyi ben de bilmiyorum. O belge Bülent Tulun’da var, o da güvenlik güçlerini evine davet etti. Şike ile ilgili bir konu değil. Galatasaray’ın şike ile hiçbir ilgisi yoktur. Bizleri endişelendiren bir durum da yok. Bizim gocunacak bir şeyimiz de yok.”

ÇAPKIN: “GENEL KAPSAMDA NELER VARSA ONUNLA İLGİLİ ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR”

İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, şike soruşturması kapsamında Galatasaray Futbol Kulübü Florya Metin Oktay Tesisleri’ne polisin gitmesiyle ilgili olarak, “Genel kapsamda neler varsa yeni çıkan bilgiler. Onunla ilgili çalışmalar sürüyor” dedi.

Hüseyin Çapkın Vatan Caddesi’nde bulunan İstanbul Emniyet Müdürlüğü binasına girişi sırasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Çapkın, futbolda şikeye yönelik bugün düzenlenen operasyonlarla ilgili sorulara “Şimdilik birşey söylememiz mümkün değil. Genel kapsamda neler varsa yeni çıkan bilgiler. Onunla ilgili çalışmalar sürüyor. O doğrultuda gidiyor. Bunun dışında bir açıklama yapmamız doğru değil” diye cevap verdi.

GALATASARAY KULÜBÜ’NDEN AÇIKLAMA

Galatasaray Kulübü, polisin Florya Metin Oktay Tesisleri’nde yaptığı aramayla ilgili bir açıklama yaptı. Sarı-kırmızılı kulüpten yapılan açıklama şöyle; “Yürütülen bir soruşturma kapsamında Sayın Bülent Tulun’un tanıklığına ihtiyaç duyulmuştur. Gerek Sayın Sayın Bülent Tulun, gerekse Galatasaray Spor Kulübü, Emniyet ve Savcılığa her türlü yardımı yapmaktadırlar. Bu bağlamda Sayın Bülent Tulun, Florya tesislerinde emniyet mensuplarıyla biraraya gelmiştir.”

- Sponsor Bağlantı -
- Sponsor Bağlantı -

SON HABERLER